Udostępnij

Młodzież pisze do ministra edukacji: „Chcemy wiedzieć, co nas czeka i jak mamy walczyć o przyszłość”

08.05.2020

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny opublikował list skierowany do ministra edukacji narodowej, Dariusza Piontkowskiego. Młodzi domagają się, by w polskich szkołach organizowane były rzetelne lekcje na temat klimatu, w ramach nowego, oddzielnego przedmiotowi lub – przynajmniej – dzięki zmianom w podstawie programowej. Pod listem podpisały się również organizacje pozarządowe, a także eksperci i naukowcy, którzy wspierają apel młodzieży.

„W obliczu kryzysu klimatycznego, chcielibyśmy i chciałybyśmy podkreślić konieczność wprowadzenia edukacji klimatycznej w naszym kraju. Domagamy się, aby stała się ona ogólnodostępna zarówno dla młodych – w celu wychowania społeczeństwa w świadomości istnienia kryzysu klimatycznego – jak i dla dorosłych – aby zmobilizować ich do działania i w konsekwencji zapobiec szerzeniu się dezinformacji” – pisze młodzież w liście, adresowanym do ministra edukacji narodowej.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, znany m.in. z piątkowych protestów dla klimatu, domaga się, by w polskich szkołach prowadzona była rzetelna edukacja klimatyczna – w formie nowego przedmiotu lub zmian w podstawie programowej. Jak jednak podkreśla MSK, wymagałoby to także kompleksowych szkoleń dla nauczycielek i nauczycieli, które dotyczyłyby problematyki zmian klimatu.

Zwrócono również uwagę na społeczne aspekty wyzwań, przed którymi stoi obecnie ludzkość. „Domagamy się przede wszystkim edukacji, jaka przystosuje nas do wyzwań sprawiedliwej transformacji energetycznej i reform społecznych, prowadzących do sprawiedliwości klimatycznej” – napisano w liście.

W dokumencie nawiązano m.in. do niedawnych kontrowersji wokół filmu edukacyjnego MEN, w którym wskazywano więcej zalet zmian klimatycznych, niż związanych z nimi problemów. [Szczegółowo o sprawie filmu pisaliśmy TUTAJ.]

„Rolą młodzieży nie powinno być domaganie się dostępu do wiedzy, która powinna nam być zapewniona przez system oświaty. Zwracamy się do ministra edukacji narodowej: chcemy wiedzieć, co się dzieje, co nas czeka i jak mamy walczyć o naszą przyszłość” – zaapelowała młodzież, która przy okazji publikacji listu nagrała kilka słów skierowanych do resortu edukacji. W filmie aktywiści zachęcają również, by wesprzeć ich apel, podpisując PETYCJĘ ON-LINE.

_

Z całością listu do ministra edukacji narodowej można zapoznać się TUTAJ. [Lista sygnatariuszy została rozszerzona, aktualizacja z 11.05.2020]

Zdjęcie: Shutterstock/Sandra Morante [Zdjęcie pochodzi z zeszłorocznego protestu w Łodzi.]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.