Udostępnij

Młodzież pozywa rząd Korei Południowej za bezczynność w sprawie zmian klimatu

16.03.2020

Młodzi aktywiści grupy Youth 4 Climate Action z Korei Południowej pozywają rząd swojego kraju. Ich zdaniem bezczynność władz w sprawie zmian klimatu jest łamaniem konstytucji. To pierwsza tego typu inicjatywa w Azji.

-Dorośli mówią, że „masz świetlaną przyszłość i możesz zrobić wiele rzeczy”, ale w tym tempie globalna temperatura osiągnie 1,5 ℃ powyżej poziomu przedindustrialnego zaledwie za 7 lat. Jestem przerażony – będę miał wtedy tylko 23 lata, a przede mną będzie życie pełne niepewności związanych z możliwymi katastrofalnymi skutkami zmiany klimatu – powiedział jeden z aktywistów, Do-hyun Kim podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed złożeniem pozwu.

Czytaj także: Koronawirus: Greta apeluje, by piątkowe strajki przenieść do sieci. “Słuchajmy ekspertów”

Młodzież twierdzi, że koreański rząd robi za mało, żeby ograniczyć emisje i osiągnąć neutralność klimatyczną, przez co łamie konstytucyjne prawa obywateli – prawo do życia, do dążenia do szczęścia, do czystego środowiska, do równości.

Rządowe postanowienia klimatyczne zakładają redukcję emisji na poziomie 24,4% do roku 2030 (względem roku 2017). To nie wystarczy, żeby osiągnąć cele zawarte w Porozumieniu Paryskim. Aktywiści zaznaczają także, że ustawa nie wyznacza żadnych konkretnych wytycznych czy działań, które miałyby prowadzić do ograniczenia emisji.

– Trybunał Konstytucyjny Korei jest znany z tego, że stoi na czele ochrony podstawowych praw zwykłych obywateli. Jeśli staną na straży prawa do życia przyszłego pokolenia, jak również na straży losu ludzkości, to będzie to wyrok stulecia – komentował Byung-Joo Lee z kancelarii S&L Partners, reprezentującej powodów.

To pierwsza taka sprawa w Korei, ale nie pierwsza na świecie. Na przykład w grudniu ubiegłego roku Sąd Najwyższy Niderlandów, w wyniku obywatelskiego pozwu, nakazał rządowi podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Podobne sprawy toczą się aktualnie w USA, Belgii i Szwajcarii.

Zdjęcie: materiały prasowe

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.