Udostępnij

Młodzież pozywa rząd Korei Południowej za bezczynność w sprawie zmian klimatu

16.03.2020

Młodzi aktywiści grupy Youth 4 Climate Action z Korei Południowej pozywają rząd swojego kraju. Ich zdaniem bezczynność władz w sprawie zmian klimatu jest łamaniem konstytucji. To pierwsza tego typu inicjatywa w Azji.

-Dorośli mówią, że „masz świetlaną przyszłość i możesz zrobić wiele rzeczy”, ale w tym tempie globalna temperatura osiągnie 1,5 ℃ powyżej poziomu przedindustrialnego zaledwie za 7 lat. Jestem przerażony – będę miał wtedy tylko 23 lata, a przede mną będzie życie pełne niepewności związanych z możliwymi katastrofalnymi skutkami zmiany klimatu – powiedział jeden z aktywistów, Do-hyun Kim podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed złożeniem pozwu.

Czytaj także: Koronawirus: Greta apeluje, by piątkowe strajki przenieść do sieci. “Słuchajmy ekspertów”

Młodzież twierdzi, że koreański rząd robi za mało, żeby ograniczyć emisje i osiągnąć neutralność klimatyczną, przez co łamie konstytucyjne prawa obywateli – prawo do życia, do dążenia do szczęścia, do czystego środowiska, do równości.

Rządowe postanowienia klimatyczne zakładają redukcję emisji na poziomie 24,4% do roku 2030 (względem roku 2017). To nie wystarczy, żeby osiągnąć cele zawarte w Porozumieniu Paryskim. Aktywiści zaznaczają także, że ustawa nie wyznacza żadnych konkretnych wytycznych czy działań, które miałyby prowadzić do ograniczenia emisji.

– Trybunał Konstytucyjny Korei jest znany z tego, że stoi na czele ochrony podstawowych praw zwykłych obywateli. Jeśli staną na straży prawa do życia przyszłego pokolenia, jak również na straży losu ludzkości, to będzie to wyrok stulecia – komentował Byung-Joo Lee z kancelarii S&L Partners, reprezentującej powodów.

To pierwsza taka sprawa w Korei, ale nie pierwsza na świecie. Na przykład w grudniu ubiegłego roku Sąd Najwyższy Niderlandów, w wyniku obywatelskiego pozwu, nakazał rządowi podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Podobne sprawy toczą się aktualnie w USA, Belgii i Szwajcarii.

Zdjęcie: materiały prasowe

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.