Młodzieżowe protesty „największym zagrożeniem” dla ropy. Greta Thunberg dziękuje szefowi OPEC za „największy komplement”

2918
0
Podziel się:
Młodzieżowe protesty zagrożeniem dla ropy. Greta dziękuje szefowi OPEC za komplement

Sekretarz generalny OPEC – organizacji zrzeszającej państwa zarabiające na „czarnym złocie” – wśród największych zagrożeń dla branży wskazał mobilizację opinii publicznej przeciwko ropie, m.in. przez młodzież. Na wypowiedź zareagowała Greta Thunberg, nazywając ją komplementem.

OPEC, czyli Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, zrzesza 14 państw (głownie Bliskiego Wchodu, Afryki i Ameryki Południowej), a jej celem jest formułowanie wspólnej polityki i wpływanie na poziom cen „czarnego złota”.

Jak podają m.in. „The Guardian” i CNBC, sekretarz generalny organizacji, Mohammed Barkindo, powiedział przed kilkoma dniami publicznie, że trwa globalna mobilizacja opinii publicznej przeciwko ropie naftowej, co przekłada się m.in. na decyzje korporacyjne. Wspomniał również, że w zakłopotanie wpadają osoby z branży naftowej, ponieważ ich własne dzieci również pytają o swoją przyszłość – widząc protestującą młodzież.

Na wypowiedź szefa OPEC zareagowała na Twitterze Greta Thunberg, inicjatorka młodzieżowych strajków dla klimatu, odbywających się w miastach całego świata.

„(…) OPEC nazywa szkolny ruch strajkowy i działaczy na rzecz klimatu swoim „największym zagrożeniem”. Dziękuję Ci! To nasz największy komplement!” – napisała nastolatka.

Warto wspomnieć, że szef OPEC stwierdził ponadto, że osoby mobilizujące opinię publiczną opierają się na nienaukowych dowodach. Mimo to wypowiedź spotkała się z entuzjazmem aktywistów klimatycznych.

 

Źródła: Twitter, The Guardian, CNBC

Zdjęcie: Shutterstock/Per Grunditz

Podziel się: