Greta Thunberg uznana Kobietą Roku 2019 w Szwecji

3275
0
Podziel się:
Greta Thunberg Kobietą Roku według dwóch szwedzkich czasopism

Greta Thunberg – 16-letnia inicjatorka młodzieżowych strajków dla klimatu – została nagrodzona w rodzinnej Szwecji. Dwa tamtejsze czasopisma ,”In Expressen” oraz „Aftonbladet”, uhonorowały nastolatkę tytułem Kobiety Roku.

Greta Thunberg rozpoczęła swoją działalność od osobistych protestów przed gmachem szwedzkiego parlamentu. Szybko zainspirowała młodzież w innych krajach do protestów dla klimatu – m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech.

Młoda aktywistka, wówczas jako 15-latka, zyskała ogólnoświatowy rozgłos dzięki swoim przemówieniom – m.in. podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach i forum ekonomicznego w Davos.

O kulisach swojej działalności, w związku z zarzutami o jej niesamodzielność, opowiedziała w facebookowym wpisie, z którego tłumaczeniem można zapoznać się tutaj. Nawiązując do bezczynności polityków napisała wówczas:

„My, dzieci, nie powinniśmy tego robić. Ale ponieważ prawie nikt nic nie robi – musimy”.

Teraz jej działalność została uhonorowana przez szwedzkie media:

 

Zainicjowany przez Gretę strajk młodzieży dotarł również do Polski. Rozmowę z organizatorami zbliżającego się Młodzieżowego Strajku Klimatycznego można przeczytać tutaj.

 

Źródło: Twitter

Zdjęcie: Shutterstock/livoeian

Podziel się: