Udostępnij

Młodzieżowe protesty „największym zagrożeniem” dla ropy. Greta Thunberg dziękuje szefowi OPEC za „największy komplement”

12.07.2019

Sekretarz generalny OPEC – organizacji zrzeszającej państwa zarabiające na „czarnym złocie” – wśród największych zagrożeń dla branży wskazał mobilizację opinii publicznej przeciwko ropie, m.in. przez młodzież. Na wypowiedź zareagowała Greta Thunberg, nazywając ją komplementem.

OPEC, czyli Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, zrzesza 14 państw (głownie Bliskiego Wchodu, Afryki i Ameryki Południowej), a jej celem jest formułowanie wspólnej polityki i wpływanie na poziom cen „czarnego złota”.

Jak podają m.in. „The Guardian” i CNBC, sekretarz generalny organizacji, Mohammed Barkindo, powiedział przed kilkoma dniami publicznie, że trwa globalna mobilizacja opinii publicznej przeciwko ropie naftowej, co przekłada się m.in. na decyzje korporacyjne. Wspomniał również, że w zakłopotanie wpadają osoby z branży naftowej, ponieważ ich własne dzieci również pytają o swoją przyszłość – widząc protestującą młodzież.

Na wypowiedź szefa OPEC zareagowała na Twitterze Greta Thunberg, inicjatorka młodzieżowych strajków dla klimatu, odbywających się w miastach całego świata.

„(…) OPEC nazywa szkolny ruch strajkowy i działaczy na rzecz klimatu swoim „największym zagrożeniem”. Dziękuję Ci! To nasz największy komplement!” – napisała nastolatka.

Warto wspomnieć, że szef OPEC stwierdził ponadto, że osoby mobilizujące opinię publiczną opierają się na nienaukowych dowodach. Mimo to wypowiedź spotkała się z entuzjazmem aktywistów klimatycznych.

 

Źródła: Twitter, The Guardian, CNBC

Zdjęcie: Shutterstock/Per Grunditz

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.