Udostępnij

Mniej smogu, ale mniej wymogów. Czy koronawirus osłabi standardy ekologiczne w Chinach?

20.03.2020

W Chinach chwilowo poprawiła się jakość powietrza, ale ten efekt może zostać osłabiony przez decyzje polityczne. Władze Państwa Środka zamierzają ograniczyć nadzór środowiskowy, by pomóc firmom wyjść z kryzysu.

W lutym w Chinach liczba dni z „dobrą jakością powietrza” wzrosła o 21,5 proc. w stosunku do tego samego miesiąca w zeszłym roku. To rezultat kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa: zastoju w gospodarce i ograniczeń w ruchu samochodowym. Mniej smogu to zwykle dobre wieści. W tym przypadku trudno jednak czerpać z nich satysfakcję.

Również dlatego, że poprawa jakości powietrza w Państwie Środka jest tymczasowa. W dodatku powrót do normalnego trybu życia może doprowadzić do wzrostu poziomu zanieczyszczeń nawet powyżej dotychczasowych poziomów. Chińskie władze ogłosiły zamiar ograniczenia nadzoru ekologicznego, by pomóc firmom wyjść z kryzysu.

– Nadzór środowiskowy powinien być dostosowany do potrzeb praktycznych i sytuacji społeczno-ekonomicznej – oświadczył Cao Liping, dyrektor biura ochrony środowiska w Ministerstwie Ekologii i Środowiska. – Celem nadzoru środowiskowego nie jest zamykanie firm i ograniczanie produkcji, ale zachęcanie przedsiębiorców do spełniania standardów ekologicznych – stwierdził urzędnik.

Nie wiadomo jeszcze, jak będą wyglądały zachęty. Wiadomo, że zniesione zostaną kary. Przynajmniej w sytuacji, gdy firmy dopuszczą się „mniejszych uchybień”, które nie wywołają szkód środowiskowych. Dodatkowo wydłużone zostaną – według uznania – terminy, przed upływem których firmy muszą dostosować się do norm ekologicznych. Co więcej, niektóre przedsiębiorstwa zostaną zwolnione z kontroli. Taryfa ulgowa ma dotyczyć firm, które „są zaangażowane w produkcję” materiałów wykorzystywanych w walce z epidemią lub wykazują niskie poziomi emisji spalin.

Ministerstwo szacuje, że z rozluźnionych standardów skorzysta 300 tys. przedsiębiorstw. Cao Liping zapewnił wprawdzie, że wcale nie chodzi o rozluźnienie przepisów, ale nie wskazał właściwego określenia dla nowej polityki. Urzędnik stwierdził jedynie, że docelowo zwiększona ma zostać efektywność nadzoru przez zastosowanie nowych technologii, dzięki którym możliwe będzie zdalne monitorowanie przestrzegania norm środowiskowych w poszczególnych firmach.

Warto przypomnieć, że koronawirus może być groźniejszy zarówno dla osób palących, jak i narażonych na zanieczyszczenia powietrza. Walkę ze smogiem wypada więc traktować priorytetowo również w aspekcie ochrony zdrowia przed koronawirusem.

Zdjęcie: Shutterstock/Balu

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.