Udostępnij

Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego znowu ruszają w Polskę. Pokażą jakim powietrzem oddychamy

15.11.2021

Aż pięć mobilnych instalacji przedstawiających model ludzkich płuc pojawi się w polskich miastach w kolejnej odsłonie innowacyjnej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”. W tym sezonie grzewczym mobilne płuca trafią aż do czterdziestu miejscowości w dziewięciu województwach pokazując lokalnym społecznościom jakim powietrzem oddychają. Start kampanii zbiega się z Dniem Czystego Powietrza, który od kilku lat obchodzony jest przez alarmy smogowe w całej Polsce. W pierwszej kolejności płuca trafią do Czernichowa, Kłodzka, Goczałkowic-Zdroju, Wejherowa oraz Dębicy.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach biała materia pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor.

– To rekordowa liczba miejscowości, do których trafi nasza instalacja – mówi koordynatorka projektu Magdalena Kozłowska – Startujemy zazwyczaj w okolicach Dnia Czystego Powietrza (14 listopada), kiedy to w polskich domach na szeroką skalę rozpoczyna się spalanie węgla i drewna, czyli praktycznie rozpoczyna się sezon smogowy. Widzimy, że ta kampania przynosi efekty. Mieszkańcy obserwując jak każdego dnia płuca czernieją zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie. Zanieczyszczenia którymi oddychamy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego staramy się kierować tę kampanię do miejsc, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jak złym powietrzem oddychają.

To szczególny sezon grzewczy, bo już w styczniu 2022 roku w województwach śląskim i podkarpackim wejdzie w życie zakaz użytkowania najstarszych, najbardziej emisyjnych kotłów. Mieszkańcy mieli kilka lat na dostosowanie się do tych przepisów, na likwidację starych urządzeń mogli otrzymać dotację w ramach programu „Czyste Powietrze” jak również skorzystać z programów gminnych. Za rok do tych dwóch województw dołączą kolejne – małopolskie, mazowieckie i łódzkie zakażą użytkowania „kopciuchów”, czyli najgorszych kotłów, o najwyższej emisji zanieczyszczeń.

„Czyste Powietrze” działa, ale zbyt wolno

Niestety, wymiana tych urządzeń grzewczych idzie zbyt wolno. W wielu gminach działa program „Czyste Powietrze”, ale tempo wymiany kotłów powinno przyspieszyć. Konieczna jest większa mobilizacja mieszkańców, ale przede wszystkim władz lokalnych we wspieraniu tych wymian, właśnie poprzez aktywne zachęcanie do korzystania z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. W skali kraju złożono już blisko 260 tysięcy wniosków o wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Popularność tego programu dotacyjnego rośnie, potrzebne jest jednak silne wsparcie i determinacja lokalnych władz. Dodatkowo, mieszkańcy muszą mieć świadomość, że przepisy zawarte w uchwałach antysmogowych już niedługo będą egzekwowane.

Gdzie i kiedy trafią mobilne płuca? Terminarz kampanii:

12.11 – 23.11 – Czernichów

12.11 – 26.11 – Kłodzko

14.11 – 28.11 – Goczałkowice – Zdrój

17.11 – 30.11 – Dębica

24.11 – 06.12 – Nowy Targ

26.11 – 13.12 – Legnica

29.11 – 13.12 – Gierałtowice

01.12 – 13.12 – Poraj

07.12 – 20.12 – Piwniczna – Zdrój

14.12 – 27.12 – Rzepiennik Strzyżewski

14.12 – 28.12 – Czerwionka-Leszczyny, Żary

21.12 – 03.01 – Andrychów

28.12 – 11.01 – Tuchów

30.12 – 13.01 – Nowy Dwór Mazowiecki, Ciechocinek

05.01 – 19.01 – Wieliczka

12.01 – 25.01 – Raciechowice

14.01 – 28.01 – Milanówek, Toruń

20.01 – 03.02 – Pszczyna

26.01 – 08.02 – Gorlice

29.01 – 12.02 – Sieradz, Łomianki

04.02 – 17.02 – Warszawa (Wawer)

09.02 – 22.02 – Wolbrom

13.02 – 28.02 – Łódź, Legionowo

18.02 – 03.03 – Pabianice

23.02 – 08.03 – Nawojowa

01.03 – 15.03 – Chełmek, Mysłowice

04.03 – 18.03 – Skawina

09.03 – 23.03 – Miechów

Czytaj również: Podsumowanie akcji „Zobacz czym oddychasz” w poprzednim sezonie grzewczym

 class=

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.