Udostępnij

Moda na second hand. Po co kupować nowe, skoro można używane…

06.08.2019

Czy można być eko i nadal kupować nowe ubrania? Jeśli robisz to z umiarem –  jasne! Po pierwsze, są firmy zero waste, które jeżdżą po kontenerach i ratują wyrzucone ubrania, potem tworząc z nich nowe. Inne przerabiają to, co znajdą na wymiankach lub w second handach. Możesz też kupić coś u lokalnego projektanta mody. O tym rozmawiam z Rafałem Stanowskim, wykładowcą Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU:

Mogę ufać polskim projektantom w kwestii ekologii?

Rafał Stanowski: Polscy projektanci szyją w Polsce, często własnoręcznie albo w polskich szwalniach. Szyją z lokalnych, dobrej jakości materiałów, które nie są transportowane na dalekie odległości. Mamy dużo dobrych tkanin, które nie są barwione dziwnymi chemikaliami, bo takie ograniczenia w przemyśle odzieżowym nakłada Unia Europejska. Nasz organizm nie absorbuje więc toksyn, więc choćby dlatego warto inwestować w rzeczy od polskich projektantów. Poza tym, wspieramy wtedy nasz, lokalny biznes, a nie wielki, bezosobowy koncern.

Sieciówki też mówią, że są eko.

Moda zrównoważona to bardzo nośny temat, więc wielkie koncerty to wykorzystują, mówiąc coraz częściej, że dbają o ekologię. Wielkie akcje zbierania jeansów, przerabiania ich na nowe, są fajne, ale nie mam złudzeń, że to w dużej mierze działania PR-owe. Cieszę się, że ZARA zapowiedziała, że do 2025 roku będzie szyć tylko z materiałów recyklingowych, ale musimy pamiętać, że przed nami jeszcze długa droga. Skoro sieciówki reagują pod wpływem zachowań konsumentów, tym bardziej powinniśmy pokazywać, na czym nam zależy.

Tylko że większości nie stać na kupowanie u projektantów

To nieprawda, że jest aż tak drogo, bo polscy projektanci nie utrzymaliby się na rynku. Wiadomo, że ich rzeczy nigdy nie będą kosztować po kilkadziesiąt złotych, ale musimy mieć świadomość, że niskie ceny nie biorą się znikąd: to pochodna słabych tkanin, chemicznych barwników, bardzo niskich stawek pracowników. Tę wysoką cenę zapłacił ktoś na drugim końcu świata, niekiedy poświęcając nawet swoje zdrowie i życie. A my idziemy na łatwiznę, bo znamy wielkie firmy, wiemy gdzie mają swoje sklepy. Wystarczy chwila researchu, by znaleźć coś od lokalnego projektanta w naszym zasięgu cenowym. Tym bardziej, że „lepsze” linie w sieciówkach to przecież często też niemały wydatek. Wszystko tak naprawdę zależy od nas, czy będziemy chcieli zmieniać świat.

Prawdziwa cena szybkiej mody

Iza oglądała ostatnio film “True cost”. Mówi, że ryczała jak bóbr, bo nie mogła zrozumieć, dlaczego takie sytuacje w ogóle mają miejsce w XXI wieku. Ale póki sami nie poczujemy prawdziwej chęci zmiany, to żaden najbardziej drastyczny film czy książka tego nie zmienią. 

Julia podsumowuje: “Produkcja mody ma wiele grzechów zarówno wobec ludzki, jak i wobec środowiska. Jeśli chodzi o planetę, najbardziej drżę o to, ile wody i chemii przeznacza się na produkcję i farbowanie tkanin. Wszystkie sztuczne barwniki i pestycydy wracają potem do wody i zabijają ekosystem, którego częścią jesteśmy też my. Ale nie chodzi o to, żeby się załamywać, bo jednak wyraźnie widać, że świat zaczyna iść w dobrym kierunku – wszyscy to chyba czujemy. To poczucie solidarności ułatwia większości z nas zmianę nawyków”.

FOT: Lolostock/Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.