Udostępnij

Mój Prąd 6.0 z obowiązkowymi magazynami energii. Co jeszcze się zmienia?

05.08.2024

Już 2 września rusza nabór wniosków w kolejnej edycji programu „Mój Prąd”. Ponownie dofinansowanie dotyczy wyłącznie prosumentów rozliczających się w systemie net-billing. Dla fotowoltaiki zgłoszonej do przyłączenia od 1 sierpnia 2024 r. obowiązkowy będzie montaż magazynu energii. 

Wsparcie do 28 tys. złotych obejmować będzie mikroinstalacje fotowoltaiczne, magazyny energii elektrycznej oraz magazyny ciepła. Budżet szóstej edycji programu „Mój Prąd” to  400 mln złotych. Finansowanie pochodzi natomiast z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). 

Nabór wniosków rozpocznie się 2 września. Potrwa do 20 grudnia lub wyczerpania puli środków. Ważna informacja dotyczy osób, które nie zdążyły pozyskać dofinansowania we wcześniejszych edycjach programu. Okres kwalifikowalności wydatków rozpoczyna się 1 stycznia 2021 roku.

Mój Prąd 6.0. Nowe wymagania dla prosumentów wnioskujących o wsparcie

Warunkiem koniecznym do skorzystania z dofinansowania jest rozliczanie się w systemie net-billing. Dla nowych inwestycji wprowadzono ponadto wymogi związane z magazynowaniem prądu. Obowiązkowy staje się montaż magazynu energii elektrycznej i/lub ciepła. Dotyczy to fotowoltaik zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej począwszy od 1 sierpnia 2024 roku.

– Wspieramy prosumentów i chcemy, by w jak największym stopniu Polki i Polacy korzystali w domach z własnej energii ze słońca, to gwarantuje niższe rachunki za prąd – powiedział Paweł Augustyn, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW. Za kluczowe uznano magazynowanie prądu. – W tej edycji programu kładziemy więc szczególny nacisk na magazyny energii. Zapewniają one wzrost wykorzystania energii w miejscu jej wytworzenia, a co za tym idzie pomagają w odciążeniu sieci elektroenergetycznej. Widzimy tu także możliwości rozwoju technologii polskich firm – podkreśla Augustyn.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, program zachęca do działania w systemie net-billing. Dofinansowanie będzie udzielane wyłącznie prosumentom, którzy rozliczają się we wspomniany sposób. Jeżeli mikroinstalacja działała do tej pory w systemie net-metering, konieczne będzie udokumentowanie przejścia na nowy sposób rozliczeń.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronach programu.

Wsparcie na fotowoltaikę. Ile wyniosą dofinansowania?

Jak podaje w komunikacie NFOŚiGW, dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej, magazynu energii elektrycznej, magazynu ciepła pokryć może  do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Kluczowe jest przy tym rozróżnienie na instalacje zgłoszone do przyłączenia do sieci do 31 lipca 2024 i po tej dacie.

W pierwszym przypadku nie ma obowiązku instalowania wraz z fotowoltaiką magazynu energii. Wówczas dotacja wyniesie maksymalnie 6 tys. złotych do mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie wynosić ma 7 tys. złotych w przypadku inwestycji również w magazyn energii. 

Fundusz podkreśla, że aby uzyskać dofinansowanie do instalacji o mocy od 2 kW do 20 kW, zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej od 1 sierpnia 2024 roku, konieczna będzie także inwestycja w magazyn energii elektrycznej lub/i magazyn ciepła. W praktyce minął więc już czas zgłoszeń do przyłączenia, jeśli chcielibyśmy pozyskać dofinansowanie bez inwestowania w magazyn.

Warto ponadto zwrócić uwagę na zakres wsparcia. Do dofinansowania mogą zostać zgłoszone różne urządzenia, które kwalifikują się do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Obejmuje to m.in. pokrycia dachowe z funkcją fotowoltaiczną, wiaty i carporty zawierające ogniwa PV, czy fotowoltaiczne zestawy balkonowe. Wszystkie zgłoszone do wsparcia instalacje fotowoltaiczne muszą zostać podłączone do sieci elektroenergetycznej. Nie mogą być więc rozwiązaniami off-gridowymi, działającymi poza systemem.

Mój Prąd 6.0. Rząd stawia na magazynowanie energii

W przypadku dofinansowania dla instalacji, które zostały zgłoszone do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej począwszy od 1 sierpnia 2024 roku, wymagana jest inwestycja również w magazyn  energii i/lub ciepła.

NFOŚiGW podaje szczegółowe wartości wsparcia. Dofinansowanie do magazynu energii cieplnej o minimalnej pojemności 20 dm3 wyniesie do 5 tys. złotych. Dotacja do magazynu energii elektrycznej wyniesie natomiast do 16 tys. złotych. Pojemność magazynu energii zgłoszonego do dofinansowania powinna wynosić minimum 2 kWh.

– Dobór parametrów magazynu energii elektrycznej powinien uwzględniać moc zainstalowanej instalacji PV oraz możliwości wykorzystania zmagazynowanej energii na potrzeby własne – mówi Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej NFOŚiGW.

Jak jednak wybrać optymalną wielkość? – Rozmiar magazynu energii jest określany za pomocą pojemności. Magazyny energii najczęściej są dostępne w pojemnościach od 2,5 kWh do 13 kWh. Przy czym im większa pojemność, tym na ogół niższy koszt jednej kilowatogodziny (kWh) pojemności. Kolejnym ważnym parametrem magazynu energii, po pojemności, jest jego moc. Jeśli magazyn energii ma dużą pojemność, ale małą moc, będzie długo dostarczał energię do wskazanych przez prosumenta urządzeń. Wówczas niewiele urządzeń będzie dało się nim zasilić – podkreśla Anna Trudzik. – Wszystkie złożone wnioski o dofinansowanie w programie są sprawdzane indywidualnie. Wskazane przeliczniki w programie traktowane są zatem jako zalecenie, a nie są „obligatoryjne” – podkreśla.

Fundusz podaje przy tym, że moc wszystkich instalacji odnawialnych źródeł energii posiadanych przez prosumenta, wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną i magazynem energii, nie może przekroczyć łącznie 50 kW.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/MAXSHOT

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.