Udostępnij

Mój sąsiad już nie truje: w 9 z 15 skontrolowanych pieców znaleziono odpady

16.01.2024

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, wraz ze Skawińskim Alarmem Smogowy, na przełomie listopada i grudnia rozpoczął akcję „Mój sąsiad już nie truje”, w ramach której kontrolowane są zgłaszane przez mieszkańców paleniska. Pierwsze wyniki nie pozostawiają złudzeń – w 9 zna 15 skontrolowanych domostw spalane były niedozwolone materiały.

„Dzięki akcji 'Mój sąsiad już nie truje’ mieszkańcy mają możliwość zgłoszenia domów, w których może dochodzić do spalania odpadów. My w ramach akcji prowadzimy kontrole, chodząc od domu do domu, ze szczególnym uwzględnieniem tych domostw, które zostały zgłoszone jako problematyczne. Pobieramy oczywiście próbkę popiołu, wraz ze strażą miejską, ale przede wszystkim informujemy mieszkańców o możliwości uzyskania wsparcia celem wymiany starego kotła węglowego na nowe źródło ciepła, najlepiej bezpyłowe. Dzięki informacji od mieszkańców wsparcie i doradztwo dociera bezpośrednio do tych osób, do których powinno w pierwszej kolejności” – powiedział Grzegorz Horwacik, kierownik Wydziału Ochrony Powietrza w UMiG w Skawinie.

Akcja jest wspierana i monitorowana przez Skawiński Alarm Smogowy, który także zbiera zgłoszenia od mieszkańców – jeśli ci np. nie chcą kontaktować się ze Strażą Miejską. Są one przekazywane urzędnikom i pełnoprawnie włączane w proces kontroli.

„Smog zabija, ale hejt również”

Akcja „Mój sąsiad już nie truje!” jest prowadzona w taki sposób, by nie budować wrażenia, że mamy do czynienia z wzajemnym donoszeniem na siebie przez sąsiadów. Zgłaszane przez mieszkańców podejrzane paleniska są odnotowywane, natomiast kontrola dotyczy wszystkich okolicznych domostw – nie tylko tych, w których może być łamane prawo. Jak mówi kierownik WOP, wówczas „zupełnie inny jest odbiór społeczny weryfikacji palenisk”.

„Jest to bardzo ważny aspekt, na który od początku zwracamy uwagę. Chodzi o to, że smog zabija, ale hejt również. Dlatego prowadzimy nasze działania odpowiedzialnie, tak by nie piętnować domostw, ponieważ nie wiemy, jaka jest w nich sytuacja. Często są to osoby wykluczone w jakikolwiek sposób. Mieszkają tam również dzieci, które nie są w żaden sposób winne sytuacji. Należy do nich docierać różnymi kanałami, ale na pewno nie poprzez sąsiedzki hejt. Chodzi nam przecież o rozwiązanie problemu, a nie piętnowanie poszczególnych domostw czy osób” – powiedział Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Obwarzanek już nie truje?

Po pierwszych sukcesach akcji na terenie Skawiny pojawił się pomysł, by podobne działania prowadzić także w innych gminach wokół Krakowa.

„Wraz z gminami tzw. obwarzanka krakowskiego, z innymi aktywistami, chcielibyśmy akcję tą rozszerzyć w ramach aglomeracji krakowskiej. Staramy się zainspirować nią władze wojewódzkie i powiatowe. Skawina pokazała, że tego rodzaju działania są bardzo potrzebne i przynoszą efekty. Oprócz widocznego i wyczuwalnego zmniejszenia szkodliwej emisji z problematycznych domostw, wzrosła również liczba złożonych wniosków o dofinansowanie na wymianę pieca. Niestety, na niektórych widmo nieuchronnej kary działa dużo lepiej, niż różnego rodzaju zachęty czy akcje uświadamiające” – zadeklarował Łukasz Kurlit z SAS.

 

Źródło: UMiG w Skawinie, SAS

 

Czytaj też: Skawina chce wprowadzić zakaz instalowania pieców węglowych w nowych budynkach

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.