Udostępnij

Przekwalifikowała się i montuje pompy ciepła. Innej kobiety w branży jeszcze nie spotkała

05.09.2022

Boom na rynku pomp ciepła. Brakuje specjalistów, a terminy na zakup sprzętu są coraz większe. O aktualnej sytuacji rozmawiamy ze specjalistką zajmującą się montażem kotłów gazowych i pomp ciepła.

Rosnące zainteresowanie pompami ciepła obserwujemy od początku 2022 r. Zdecydowane przyspieszenie wywołała także wojna na Ukrainie. W maju już 57 proc. wniosków w programie Czyste Powietrze dotyczyło tego rodzaju ogrzewania. Do programu spłynęło wtedy ponad 13,5 tys. wniosków. 7,6 tys. dotyczyło instalacji pomp ciepła. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się kotły gazowe (3,2 tys.), które jeszcze pół roku temu występowały w co drugim wniosku.

  • To urządzenie stosunkowo małe. Nie musimy budować komina, który jest dosyć drogim elementem inwestycji. Nie musimy mieć dodatkowego pomieszczenia na skład paliwa np. węgiel. To wszystko obniża całkowitą cenę budowy domu równoważąc albo przynajmniej zmniejszając wydatek za pompę ciepła. Uważam, że to się jak najbardziej opłaca i polecam to rozwiązanie – mówił nam w kwietniu Michał Zawadzki, nasz czytelnik i użytkownik pompy ciepła. Cała rozmowa dostępna jest TUTAJ.
 class=
Udział źródeł ciepła we wnioskach do Czystego Powietrza, grafika: PORT PC

Sytuacja na rynku pomp ciepła

Maciej Fijak, SmogLab.pl: Proszę powiedzieć, czym się pani zajmuje na co dzień?

Natalia Pawęzowska-Bauma, „PHU Festonek” z Wielkopolski: Wspólnie z mężem zajmujemy się montażem kotłów gazowych, pomp ciepła i klimatyzacji.

MF: Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku?

NPB: Na pewno wzrosło zainteresowanie pompami ciepła. Zresztą w nowym budownictwie przeważnie idzie to w parze z fotowoltaiką. Czyli jeśli ktoś chce montować fotowoltaikę to najczęściej decyduje się także na pompę ciepła – i odwrotnie. Przy nowym budownictwie wciąż jest problem z przyłączami gazu – zostały w tym momencie zablokowane do 2025 r. Więc jeżeli ktoś posiada środki to decyduje się właśnie na pompę ciepła.

MF: A z nimi jest ostatnio duży problem. Zarówno jeżeli chodzi o dostępność, jak i o ludzi, którzy zajmują się montażem pomp ciepła.

NPB: Mamy problem z urządzeniami, nie ma ich na rynku. Jeżeli tylko pojawia się okazja, aby je kupić, to my to robimy. Dzwonią do mnie z hurtowni i mówią: – Natalia, będzie wolna pompa. Ja wtedy bez zastanowienia proszę, żeby ją dla mnie odłożyli, bo na pewno będzie na nią klient. Tak to obecnie wygląda. Z mężem mamy cały segregator chętnych na montaż, więc jak tylko uda nam się zdobyć sprzęt to dzwonimy i umawiamy się na wykonanie instalacji.

„W całej Wielkopolsce szkoli się 7 osób”

MF: Ile się obecnie czeka w kolejce?

NPB: Średnio w tym momencie trzeba czekać około pół roku. Jeżeli ktoś buduje dom i planował na przykład zamontować taką instalację jeszcze w tym roku, to może nie zdążyć.

MF: Próg wejścia do pani zawodu jest wysoki. Wiedza i umiejętności to jedno. Ale pamiętam, jak znajomy robił kurs na instalatora i miał problem ze zdobyciem wiedzy praktycznej. Jest to jednak krąg zamknięty. Ludziom, którzy w branży działają, nie zależy, aby więcej osób poznało tajniki zawodu. Czy obserwuje pani takie zjawisko?

NBP: Ja mam wykształcenie medyczne, a z racji covidu szybko się przekwalifikowałam. Zrobiłam stosowne uprawnienia, aby móc montować urządzenia. Dziedzina jest wymagająca, przepisy są surowe. Ale trzymamy bardzo wysoki poziom. Branża na pewno będzie się rozrastać. Niestety jeśli chodzi o szkoły zawodowe to nie ma zainteresowania. W całej Wielkopolsce szkoli się całe 7 osób… Są też szkolenia, jestem na wielu z nich i widzę grono osób, które przychodzą, aby tylko dostać papier. A potem dzwonią klienci, aby poprawić po kimś pracę.

Zawód zdominowany przez mężczyzn

MF: Jest to zawód zdominowany przez mężczyzn. Czy w związku z tym „boomem” na rynku instalatorskim może się to zmienić?

NBP: Tak, jest to męski zawód. Natomiast często jest podkreślane w dzisiejszych czasach równouprawnienie. Nie wiem dlaczego nie jest ono wykorzystywane w każdym zawodzie. To jest ciężka praca, nie ma co ukrywać. Trzeba nie raz dźwignąć te 200 kg z chłopakami. Ale dajemy radę. Nigdy nie wykorzystuję tego, że jestem kobietą, żeby ktoś zrobił coś za mnie. Myślę, że można się wszystkiego nauczyć. Gdyby kobieta chciała przyjść do nas do pracy i była zdolna w tym co robi, to nie byłoby problemu. Trzeba pamiętać, że nie jest to klasyczna praca od 8 do 16. Kończymy pracę dopiero, gdy instalacja jest gotowa. Wczoraj wróciliśmy do domu po 21 z instalacji pompy ciepła. Za chwilę biegniemy na magazyn, zabieramy sprzęt i montujemy klimatyzację. Nie wychodzimy dopóki instalacja nie wystartuje.

MF: Spotkała pani inne kobiety w tej branży?

NBP: Do tej pory nie. Podczas szkoleń jestem sama z 50 mężczyznami. Szkoleniowcy to zauważają i mówią: – o, to dzisiaj zamiast „panowie” będą „państwo”. Czasem klienci dziwią się, gdy przyjeżdżam do pracy z mężem i pytają, czy ja też pracuję. Jest lekka dyskryminacja.

Czytaj także: Pompy ciepła popularne jak fotowoltaika? Pomogą zakręcić rosyjski kurek

Zdjęcie ilustracyjne: goodluz/Shutterstock

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.