Udostępnij

Nowy trend w ogrzewaniu polskich domów. „Ta zmiana jest epokowa”

29.06.2022

Dane z programu Czyste Powietrze za maj 2022 roku pokazują aż dwukrotny wzrost zainteresowania pompami ciepła w porównaniu z początkiem roku. Zmiana dokonuje się kosztem kotłów gazowych oraz kotłów na biomasę. Eksperci przekonują, że choć udział pomp ciepła we wnioskach wynosi już 57 proc. nie jest to koniec wzrostów.

Program Czyste Powietrze dofinansowuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi, najczęściej węglem. W maju do programu spłynęło ponad 13,5 tys. wniosków. 7,6 tys. dotyczyło instalacji pomp ciepła. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się kotły gazowe (3,2 tys.), które jeszcze pół roku temu występowały w co drugim wniosku. Z kolei 2,3 tys. domów dzięki dofinansowaniu zamiast kopciucha będzie mieć kocioł na biomasę.

Zainteresowanie jest bardzo zróżnicowane pod względem geograficznym. Gdy w woj. kujawsko-pomorskim trzy czwarte wniosków do Czystego Powietrza dotyczyło pomp ciepła, w Małopolsce i na Podkarpaciu zainteresowany takim rozwiązaniem był zaledwie co trzeci wnioskodawca.

Każda pompa to o jeden kocioł mniej

Popularność nowego źródła ogrzewania przekłada zwiększa udział odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym. Dwóch na trzech chętnych na instalację pomp ciepła złożyło również wniosek o dotację na fotowoltaikę. Jest to szczególnie ważne w kontekście tegorocznych zmian w prawie prosumenckim. Według danych dotyczących jednego z dystrybutorów energii w Polsce skala spadku nowo podłączonych instalacji jest dramatyczna. W marcu przyłączono ponad 40 tys. mikroinstalacji, a w kwietniu już tylko 650. Prawie 5 tys. wniosków w ramach Czystego Powietrza oznacza pewną poprawę. Jasno jednak widać, że tylko w małej części pomoże to w odrobieniu strat.

Każdy z wniosków jest równoznaczny z pozbyciem się jednego kotła zanieczyszczającego otoczenie. To z kolei cieszy aktywistów walczących ze smogiem. – Zarówno majowe wyniki programu, jak i tempo wzrostów potwierdzają nasze przypuszczenia. Pompy ciepła zostaną z nami na długo – uważa Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – To pokazuje zmianę mentalności i nowe podejście mieszkańców kraju, który przez wiele lat „stał węglem”. Nie boję się tego powiedzieć. Ta zmiana jest epokowa – dodaje.

Pomp ciepła będzie jeszcze więcej

Już marcowe dane były przełomowe, ponieważ był to pierwszy miesiąc od startu programu, kiedy pompy ciepła były wybierane najchętniej. Kolejne miesiące pokazują, że trend przyśpiesza, a równie szybko rośnie liczba wniosków w liczbach bezwzględnych. W maju to źródło ogrzewania wybierano dwukrotnie częściej niż na początku roku. W porównaniu z początkiem 2021 r. jest to aż trzykrotny wzrost. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych miesiącach ten trend miał się odwrócić.

 class=
Udział źródeł ciepła we wnioskach do Czystego Powietrza, grafika: PORT PC

– Myślę, że w październiku 2022 pompy ciepła mogą stanowić nawet dwie trzecie wniosków o wymianę źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze – komentuje dla SmogLabu Paweł Lachman z Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła PORT PC. Organizacja szacuje, że biorąc pod uwagę cały rynek urządzeń grzewczych w tym roku co drugie nowe urządzenie będzie pompą ciepła. Raz jako funkcja w klimatyzatorze, raz jako rozwiązanie centralnego ogrzewania wodnego.

Odejście od surowców Putina

„Nie są one tak atrakcyjne, jak samochody elektryczne, ani imponujące, jak turbiny wiatrowe. Nie zwracają też tyle uwagi naszych sąsiadów co panele słoneczne. Ale kiedy Europa mierzy się z agresją Władimira Putina na Ukrainę, skromna, niepopularna pompa ciepła stała się kluczowym narzędziem w podejmowaniu przez Europę wysiłków zmierzających do zmniejszenia jej uzależnienia od rosyjskiego gazu” – pisał trzy tygodnie po agresji Rosji na Ukrainę nowojorski TIME. Na Zachodzie coraz częściej pojawiają głosy, że wyswobodzenie się od surowców Putina wymaga nowych rozwiązań.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej podając plan odejścia Europy od paliw kopalnych wskazują na zakaz instalowania nowych kotłów i pomoc w powszechnej instalacji pomp ciepła. Analitycy podkreślają, że takie rozwiązanie nie wymaga importu węgla, ani gazu.

Zdjęcie: Shutterstock/Yarrrrrbright

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.