Udostępnij

Morawiecki obiecuje 0,5 mld zł dla Śląska. Ekspert: 20 razy tyle z UE mogło do nas trafić już rok temu

23.01.2024

500 mln złotych na Fundusz Transformacji Śląska, wsparcie technologii wychwytywania dwutlenku węgla oraz utworzenie Ministerstwa Polskiej Energetyki z siedzibą w Katowicach. To kilka deklaracji, które na finiszu kampanii wyborczej wygłosił premier Mateusz Morawiecki. Ekspert ds. polityk klimatyczno-energetycznych zwraca uwagę na wielkość unijnych środków, które mogłyby trafić do Polski. W samym tylko Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla woj. śląskiego przewidziano 10 mld złotych, czyli dwudziestokrotnie więcej.

Na finiszu kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki odniósł się do kwestii związanych z unijną polityką klimatyczną, która stanowi wyzwanie dla woj. śląskiego. Podpisano dziś m.in. umowę ws. Funduszu Transformacji Śląska, który – na początek – wsparty ma zostać kwotą 500 mln złotych. Środki te służyć mają nowym projektom w regionie.

Zadeklarowano również utworzenie Ministerstwa Polskiej Energetyki, które swoją siedzibę miałoby mieć właśnie na Śląsku.

500 mln dla Śląska, wsparcie wychwytywania CO2 i „Ministerstwo Polskiej Energetyki” z siedzibą w Katowicach

Premier, który w wyborach parlamentarnych startuje z okręgu nr 31 (część woj. śląskiego, w tym Katowice), krytykował przy tym m.in. UE.

– Ze względu na fanaberie klimatyczne Unii Europejskiej bardzo ciężko jest finansować nowe projekty. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, inne instytucje mają z tym potężny kłopot. By poradzić sobie z tym kłopotem, państwo polskie powołuje i powołało już, ja już to podpisałem, Fundusz Transformacji Śląska z pierwszym potężnym zastrzykiem kapitałowym 500 milionów złotych – mówił Morawiecki.

To nie jedyne obietnice związane z woj. śląskim i transformacją regionu. Premier mówił również o wsparciu, jakie ma zostać przeznaczone na technologie wychwytywania dwutlenku węgla (CCS).

– Osiągnięcie net zero, czyli tego, o czym w Brukseli tyle się mówi, nie będzie możliwe bez technologii wychwytywania dwutlenku węgla. Położymy ogromny nacisk na inwestycje, jak taką transformację zieloną, która nie będzie [odbywać się — red.] ze szkodą dla przemysłu. Czyli poprzez zaangażowanie wielu mld złotych w technologię CCS – podkreślał.

Ponadto pojawiła się inna propozycja dotycząca Śląska, związana stricte z energetyką i transformacją energetyczną. Chodzi konkretnie o utworzenie Ministerstwa Polskiej Energetyki, które swoją siedzibę miałoby mieć w Katowicach. Podkreślono przy tym, że kierowanie sprawami polskiej energetyki będzie realizowane z korzyścią dla Śląska oraz dla całej Polski.

Dla Śląska przewidziano 10 mld złotych ze środków unijnych. „Gdyby nie konflikt z Brukselą, te pieniądze byłyby już rok temu na kontach”

Michał Hetmański – prezes Fundacji Instrat, która od lat współpracuje z regionami węglowymi w planowaniu sprawiedliwej transformacji – w rozmowie ze SmogLabem zwraca uwagę na wielkość wsparcia przewidzianego ze środków unijnych.

– Z samego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) Śląskie dostanie z nowej unijnej puli do 2027 r. blisko 10 mld złotych. To ponad 20 razy więcej niż dziś wspomniane pół miliarda złotych. Gdyby nie konflikt z Brukselą, te pieniądze byłyby już rok temu na kontach polskich samorządów i przedsiębiorców, tak jak to jest u naszych sąsiadów, w Czechach czy na Słowacji – powiedział nam Hetmański. Krytycznie odniósł się również do inwestycji, które rząd chce finansować z zapowiedzianego funduszu.

– Co więcej, inwestycje w ramach FST generują nie tylko miejsca pracy i oszczędności w rachunkach za energię. Ale też nowe możliwości do inwestycji na zrekultywowanych terenach górniczych. Dla porównania, w szumnie ogłaszanym rządowym programie wskazano projekty skazane na niepowodzenie, np. skrajnie nierealistyczne inwestycje w tzw. czyste technologie węglowe – mówi SmogLabowi ekspert.

_

Zdjęcie: logorytm / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.