Udostępnij

Morawiecki obiecuje 0,5 mld zł dla Śląska. Ekspert: 20 razy tyle z UE mogło do nas trafić już rok temu

13.10.2023

500 mln złotych na Fundusz Transformacji Śląska, wsparcie technologii wychwytywania dwutlenku węgla oraz utworzenie Ministerstwa Polskiej Energetyki z siedzibą w Katowicach. To kilka deklaracji, które na finiszu kampanii wyborczej wygłosił premier Mateusz Morawiecki. Ekspert ds. polityk klimatyczno-energetycznych zwraca uwagę na wielkość unijnych środków, które mogłyby trafić do Polski. W samym tylko Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla woj. śląskiego przewidziano 10 mld złotych, czyli dwudziestokrotnie więcej.

Na finiszu kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki odniósł się do kwestii związanych z unijną polityką klimatyczną, która stanowi wyzwanie dla woj. śląskiego. Podpisano dziś m.in. umowę ws. Funduszu Transformacji Śląska, który – na początek – wsparty ma zostać kwotą 500 mln złotych. Środki te służyć mają nowym projektom w regionie.

Zadeklarowano również utworzenie Ministerstwa Polskiej Energetyki, które swoją siedzibę miałoby mieć właśnie na Śląsku.

500 mln dla Śląska, wsparcie wychwytywania CO2 i „Ministerstwo Polskiej Energetyki” z siedzibą w Katowicach

Premier, który w wyborach parlamentarnych startuje z okręgu nr 31 (część woj. śląskiego, w tym Katowice), krytykował przy tym m.in. UE.

– Ze względu na fanaberie klimatyczne Unii Europejskiej bardzo ciężko jest finansować nowe projekty. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, inne instytucje mają z tym potężny kłopot. By poradzić sobie z tym kłopotem, państwo polskie powołuje i powołało już, ja już to podpisałem, Fundusz Transformacji Śląska z pierwszym potężnym zastrzykiem kapitałowym 500 milionów złotych – mówił Morawiecki.

To nie jedyne obietnice związane z woj. śląskim i transformacją regionu. Premier mówił również o wsparciu, jakie ma zostać przeznaczone na technologie wychwytywania dwutlenku węgla (CCS).

– Osiągnięcie net zero, czyli tego, o czym w Brukseli tyle się mówi, nie będzie możliwe bez technologii wychwytywania dwutlenku węgla. Położymy ogromny nacisk na inwestycje, jak taką transformację zieloną, która nie będzie [odbywać się — red.] ze szkodą dla przemysłu. Czyli poprzez zaangażowanie wielu mld złotych w technologię CCS – podkreślał.

Ponadto pojawiła się inna propozycja dotycząca Śląska, związana stricte z energetyką i transformacją energetyczną. Chodzi konkretnie o utworzenie Ministerstwa Polskiej Energetyki, które swoją siedzibę miałoby mieć w Katowicach. Podkreślono przy tym, że kierowanie sprawami polskiej energetyki będzie realizowane z korzyścią dla Śląska oraz dla całej Polski.

Dla Śląska przewidziano 10 mld złotych ze środków unijnych. „Gdyby nie konflikt z Brukselą, te pieniądze byłyby już rok temu na kontach”

Michał Hetmański – prezes Fundacji Instrat, która od lat współpracuje z regionami węglowymi w planowaniu sprawiedliwej transformacji – w rozmowie ze SmogLabem zwraca uwagę na wielkość wsparcia przewidzianego ze środków unijnych.

– Z samego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) Śląskie dostanie z nowej unijnej puli do 2027 r. blisko 10 mld złotych. To ponad 20 razy więcej niż dziś wspomniane pół miliarda złotych. Gdyby nie konflikt z Brukselą, te pieniądze byłyby już rok temu na kontach polskich samorządów i przedsiębiorców, tak jak to jest u naszych sąsiadów, w Czechach czy na Słowacji – powiedział nam Hetmański. Krytycznie odniósł się również do inwestycji, które rząd chce finansować z zapowiedzianego funduszu.

– Co więcej, inwestycje w ramach FST generują nie tylko miejsca pracy i oszczędności w rachunkach za energię. Ale też nowe możliwości do inwestycji na zrekultywowanych terenach górniczych. Dla porównania, w szumnie ogłaszanym rządowym programie wskazano projekty skazane na niepowodzenie, np. skrajnie nierealistyczne inwestycje w tzw. czyste technologie węglowe – mówi SmogLabowi ekspert.

_

Zdjęcie: logorytm / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.