Udostępnij

Można uniknąć nawet 67 tys. zachorowań dzieci na astmę. Wystarczy zadbać o powietrze

08.08.2019

Każdego roku dałoby się zapobiec nawet 11 proc. nowych przypadków astmy u dzieci, jeśli wybrane kraje europejskie przestrzegałyby wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia odnośnie jakości powietrza. Mało tego, 33 proc. wszystkich zachorowań dzieci można byłoby uniknąć, gdyby udało się obniżyć poziomy zanieczyszczenia powietrza do najniższych stężeń odnotowanych w literaturze. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal), których wyniki opublikowano w „European Respiratory Journal„. 

Tytułowe 67 tys. zachorowań to wspomniane 11 proc. nowych przypadków, do których uniknięcia wystarczyłoby przestrzegać standardów WHO. Liczba ta odnosi się do przypadków astmy w 18 krajach europejskich: w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, w Irlandii, we Włoszech, na Litwie, w Holandii, Norwegii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Naukowcy przeanalizowali informacje pochodzące ze spisów ludności we wspomnianych państwach, a także dane o wskaźnikach zachorowalności na astmę wśród dzieci, pochodzących z międzynarodowego badania Global Burden of Disease. Do analizy wykorzystano zaawansowane modele statystyczne.

„Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się kilka analiz dotyczących zanieczyszczenia powietrza i wystąpienia astmy u dzieci, wzmacniając argumenty różnych zespołów badawczych o tym, że zanieczyszczenie powietrza w znacznym stopniu przyczynia się do obciążenia astmą wśród dzieci. (…) Przede wszystkim skutkom tym można zapobiegać i istnieje wiele środków politycznych, które mogą obniżyć poziomy zanieczyszczeń powietrza i tym samym narażenie na nie dzieci. Możemy i powinniśmy coś z tym zrobić” – powiedział Haneen Khreis z Texas A&M Transportation Institute, współautor badania.

Zobacz także: Badania: od kiedy w Los Angeles poprawiło się powietrze, dzieci rzadziej chorują na oskrzela

Normy dla NO2 zbyt łagodne?

Autorzy badania wskazują jednak, że tak optymistyczny rezultat dotyczy wyłącznie norm zanieczyszczeń, jeśli chodzi o pyły zawieszone PM2.5. W przypadku tlenku azotu – pochodzącego przede wszystkim z ruchu samochodowego – rezultaty okazały się mniej obiecujące.

„Analiza wykazała, że ​​spełnienie zaleceń WHO dla [pyłów zawieszonych] PM2,5 oznaczałoby znaczne zmniejszenie odsetka rocznych przypadków astmy u dzieci. Nie dotyczy to jednak [norm dla] NO2, w przypadku których można byłoby zapobiec 0,4 proc. przypadków. Szacunki wskazują, że obecna wartość wytyczna WHO dotycząca jakości powietrza, jeśli chodzi o tlenki azotu, wydaje się zapewniać znacznie mniejszą ochronę niż wytyczna dla PM2.5. Sugerujemy, że wartości te wymagają aktualizacji i obniżenia, aby lepiej służyły ochronie zdrowia dzieci” – powiedział David Rojas-Rueda, jeden z badaczy Barcelona Institute for Global Health.

 

Źródła: European Respiratory Journal, EurekAlert!

Zdjęcie: Shutterstock/Ilike

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.