Udostępnij

Można zamieszkać z dzieckiem w tipi. Pierwszy odcinek cyklu filmów MOŻNA INACZEJ

03.09.2020

Kąpiele w wodzie ze strumienia, cuda natury zamiast telewizora, wielorazowe pieluszki bez pralki… życie sześciomiesięcznej Rosy odbiega od zwyczajnej codzienności jej rówieśników i rówieśniczek w Polsce. A może właśnie taki sposób wychowania dziecka jest zwyczajny, bo nasze geny wciąż pamiętają życie bardzo blisko natury? W pierwszym odcinku naszego nowego cyklu MOŻNA INACZEJ odwiedzamy rodzinę Stanisławskich w ich indiańskim tipi, poznając nowe oblicze zero-waste.

MOŻNA INACZEJ to nowy cykl SmogLabu pokazujący ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu, otwierając oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego.

 class=

Nie jest łatwo tu dotrzeć – brak asfaltowej drogi, brak sieci komórkowej, brak ludzi do pomocy. Na szczęście, biegając po okolicznych łąkach, trafiamy na stado owiec. A tam, gdzie są owce, musi być baca, a bacowie z reguły wszystko wiedzą. Rzeczywiście, po rzetelnej weryfikacji, kim jesteśmy i dlaczego pytamy o tipi (oraz czułej akceptacji przez owczarka bacy), wskazano nam kierunek do indiańskiego namiotu.

Jeszcze kilkanaście minut na piechotę pod górę i oto jesteśmy przy tipi, w którym od trzech miesięcy mieszkają Karo i Mieszko Stanisławscy z Fundacji Bycie w Lesie, wychowując swoją córeczkę, Rosę. Prowadzą tu też leśne odosobnienia, dzięki którym ludzie na nowo poznają siebie i swoją relację z przyrodą. Walczą również o stworzenie pierwszej w Polsce Strefy Wolnej Ziemi, czyli tak zwanego Wolnego Lasu.

Wyjście poza społeczne obawy

O ile jestem w stanie sobie wyobrazić takie życie dla siebie samej, tak z niemowlakiem brzmi to już bardziej abstrakcyjnie. Tym bardziej że to właśnie dzieci stanowią częstą odpowiedź wielu osób, dlaczego nie mogą zmienić swoich nawyków, jak choćby w kwestii przesiadania się z samochodów do komunikacji publicznej (to jedynie przykład).

Karo i Mieszko też nie wiedzieli, jak w tym wszystkim odnajdzie się Rosa, choć intuicyjnie czuli, że skoro oni dobrze się tu mają, ona też powinna. Na razie w tipi mieszkają tylko sezonowo, kiedy jest ciepło.

O swoich obawach jeszcze sprzed wyprowadzki Karo pisała na Instagramie – ta opowieść, moim zdaniem, zawiera sedno ich życia we trójkę; dzięki niej wiedzieliśmy, że właśnie tutaj chcemy wam pokazać, jak można żyć inaczej.

„Nie potrafiłam sobie wyobrazić, co z naszego dotychczasowego życia wciąż jest możliwe i w jakim wymiarze. Na forach internetowych niewiele jest informacji na temat życia w Tipi z niemowlakiem albo prowadzenia odosobnień w dzikiej przyrodzie z dzieckiem w chuście (….) Nie było tak łatwo wyjść poza społecznie wyuczone obawy: na pewno się przeziębi, bez pralki się nie da, zjedzą ją kleszcze, a co, jak będzie padać, nie damy rady i tak dalej.

Tymczasem wróciliśmy do życia w Tipi i zauważam, że nie jest nam tu trudniej niż w domu. Trudności są, ale ich nie przybyło, tylko zmieniły się adekwatnie do tego, jak zmieniło się nasze otoczenie. Z tutejszym trudnościami mam się lepiej. Wydają mi się bardziej namacalne, w pewien sposób prawdziwsze, bliższe sednu. (…)

Piorę i zmywam własnymi rękami w wodzie z pobliskiego strumienia. Mimo że wydaje się trudniej, mam więcej czasu. Czuję się zdrowsza i spokojniejsza. Nie staczam frustrujących walk z włosami na kafelkach i zatkanym odpływem. Nie robię tak wielu zbędnych rzeczy, do których zmuszała mnie energia szczelnego, doskonałego domu, gdzie ziemia wniesiona na butach do salonu od razu staje się brudem. Uwalniam się od nadmiaru bodźców, przedmiotów, produktów, opcji do wyboru, promocji i trendów. Zauważam, że życie staje się proste dzięki życiu prosto”

Gdy mówię Stanisławskim na koniec spotkania, że „szacun” za radzenie sobie z niemowlakiem w takich okolicznościach natury, w odpowiedzi słyszę – szacun dla tych rodziców, którym udaje się to wszystko w mieście.

Zachęcamy także do subskrybowania naszego kanału YouTube. Można to zrobić TUTAJ

__

Reżyseria: Karolina Gawlik

Zdjęcia i montaż: Zygfryd Turchan

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.