Udostępnij

Myśliwy zabił żubra. Teraz zeznaje, że pomylił go z dzikiem

10.08.2020

Dziś (10.08) rozpoczął się proces w głośnej sprawie myśliwego i leśnika, który zastrzelił żubra w rejonie miejscowości Bonin w województwie zachodniopomorskim. Przed sądem, podobnie jak wcześniej podczas przesłuchań, mężczyzna zeznał, że pomylił zwierzę z dzikiem. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Do zastrzelenia chronionego zwierzęcia doszło pod koniec września ubiegłego roku na terenie Nadleśnictwa Łobez. Martwy żubr został znaleziony przez przypadkową osobę, z raną postrzałową w okolicy serca. Pozyskano z niego około 80 kilogramów mięsa.

Myśliwemu, który wówczas był również leśnikiem Nadleśnictwa Łobez, postawiono zarzuty “zniszczenia w świecie zwierzęcym (…) w znacznych rozmiarach oraz spowodowania istotnej szkody w świecie zwierzęcym kraju poprzez zabicie zwierzęcia pozostającego pod ochroną gatunkową Skarbu Państwa”.

Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

„Strzelałem, myśląc, że to dzik”

Po zatrzymaniu mężczyzna bronił się jednak, że do zabicia zwierzęcia doszło w wyniku pomyłki. Miał on bowiem pomylić żubra… z dzikiem.

Wątpliwości co do prawdziwości tłumaczeń ma WWF Polska. Organizacja przed sądem występuje jako strona pokrzywdzona. Zwraca uwagę, że żubr nie bez powodu nazywany jest „królem puszczy”. Dorosły osobnik mierzy do 1,8 metra i waży nawet 920 kilogramów. Dzik może liczyć natomiast do 1,1 m wysokości w kłębie, ważąc maksymalnie do 350 kg.

Jak podaje WWF, podczas poniedziałkowej rozprawy mężczyzna podtrzymał zeznania, że doszło do pomyłki.

Wielka strata dla ochrony gatunku

WWF Polska zwraca uwagę na szkodę, jaką dla populacji żubrów oznacza zabicie młodego byka. „Dla tego gatunku zabicie młodego i zdrowego samca to utrata szansy na utworzenie nowego, zdrowego stada o ważnych cechach genetycznych populacji nizinnej” – komentuje Piotr Chmielewski z Fundacji WWF Polska. „Dla ekosystemu oznacza to zerwanie łańcucha troficznego – duży roślinożerca kształtuje ekosystem, w którym funkcjonują także inne gatunki zwierząt, dla lokalnych mieszkańców utratę wartości przyrodniczej okolic miejscowości Bonin, a dla wszystkich Polaków szkodę wyrządzoną symbolowi ochrony przyrody i przyrodniczego dziedzictwa narodowego” – dodaje.

„Bezkarność zachęci innych”

„Żubr jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jest też własnością Skarbu Państwa. Zarówno jako zwierzę, jak i jako symbol. Ponieważ jest symbolem sukcesu ochrony przyrody i dziedzictwa narodowego, jego rolę uznaje się za bezcenną” – mówi mecenas Magdalena Jachimowicz, pełnomocniczka Fundacji WWF Polska. „Gdy zwierzę zabija leśnik, z urzędu powołany do ochrony przyrody i dziedzictwa narodowego, nie tylko wyrządza szkodę przyrodzie i działa przeciwko obywatelom i Skarbowi Państwa, ale też daje fatalny przykład. Bezkarność zachęci innych do podobnych czynów” – podkreśla mecenas Jachimowicz.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Nneirda

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.