Udostępnij

Na Brexicie ucierpieć mogą jeże. Ujawniono luki w brytyjskim prawie ochrony środowiska

23.01.2024

Na zlecenie trzech organizacji charytatywnych, zajmujących się ochroną zwierząt, przygotowany został raport podejmujący kwestię luk w prawie Wielkiej Brytanii, powstałych po opuszczeniu Unii Europejskiej. Ofiarami zniesienia unijnych regulacji mogą stać się m.in. jeże. Ekolodzy apelują do parlamentarzystów o szybkie przyjęcie odpowiednich regulacji.

W związku z Brexitem, na zlecenie brytyjskiego WWF, The Wildlife Trusts oraz RSPB przygotowany został raport, przyglądający się lukom prawnym, powstałym po opuszczeniu wspólnoty.

W raporcie podkreślono, że wraz z utratą unijnych regulacji znikną m.in. przepisy (wynikające ze wspólnej polityki rolnej, WPR) zapewniające, że:

  • w sezonie lęgowym ptaków nie mogą być wycinane stanowiące dla nich schronienie żywopłoty, co zapewnia ochronę także lubującym się w nich jeżom;
  • dzikie „paski buforowe” obok żywopłotów nie mogą zostać zaorane ani spryskiwane pestycydami, co zapewnia ochronę pszczołom i innym zapylaczom.
  • Ponadto, Wielka Brytania traci część przepisów chroniących rzeki, a także stawy, będące siedliskami m.in. żab i ważek.

Wobec wskazanych luk prawnych organizacje zaapelowały do parlamentarzystów o szybkie zajęcie się ich uzupełnieniem odpowiednimi regulacjami. Komentatorzy w brytyjskiej prasie zwracają uwagę, że luki mogą w krótkim czasie doprowadzić do zaniedbania przez właścicieli żywopłotów lub stawów, wyjętych od teraz spod prawa.

Jak podaje brytyjski „The Guardian”, populacja jeży na Wyspach spadła od lat 50-tych nawet o 97 procent. Liczebność tych kolczastych ssaków zmniejszyła się 30 milionów, przed 70 laty, do około 1 miliona. Oprócz degradacji ich siedlisk, sprzyjał temu intensywny rozwój ruchu drogowego, czyniący z jeży częste ofiary potrąceń. [Nieco szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj].

_

Z pełnym raportem zapoznać się można tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Mirko Graul

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.