Udostępnij

Na dachu szpitala otworzono ogródek. Dzięki niemu pacjenci otrzymują świeże warzywa, miód oraz zioła

10.09.2019

Jeden ze szpitali w Bostonie postawił na radykalne skrócenie łańcuchów żywnościowych, związanych z karmieniem swoich pacjentów. Pochodzą one bowiem wprost… z dachu, gdzie urządzono ogród warzywny. Przedsięwzięcie liczy około 85 metrów kwadratowych.

Boston Medical Center jest szpitalem akademickim, związanym z Boston University School of Medicine, a także największą jednostką z centrum urazowym w Nowej Anglii. Od 2017 roku wyróżnikiem jest także „zielona inwestycja” w postaci ogrodu zlokalizowanego na dachu jednego z budynków. Uprawiane tam warzywa i zioła trafiają do lokalnej stołówki oraz szpitalnej spiżarni, wzbogacając dietę ok. 500 pacjentów szpitala o zdrowe produkty.

Zobacz także: W Paryżu powstaje największy w Europie ogród warzywny na dachu budynku. Z restauracją i działkami na wynajem

Jak możemy przeczytać na stronie przedsięwzięcia, z 85 metrów kwadratowych upraw do stołówki i spiżarni trafia między 2,5 do 7,5 ton warzyw. W ogrodzie uprawianych jest 25 gatunków roślin, przede wszystkim warzyw i ziół, którymi przyprawiane są później szpitalne potrawy.

Ponadto na dachu zlokalizowane zostały dwa ule, w których żyje między 80 000 a 100 000 pszczół. W ten sposób inwestycja służy nie tylko pacjentom, ale i lokalnej bioróżnorodności – owady te potrafią bowiem zapuszczać się daleko poza szpitalny dach, nawet do 3 kilometrów od pasieki.

Czytaj również: Naukowcy proponują nową dietę. Jest korzystna dla zdrowia i klimatu, zaleca większą ilość warzyw

Jak ogród bostońskiego szpitala wygląda z bliska, można zobaczyć tutaj:

 

Źródło: greenroofs.com/Boston Medical Centre

Zdjęcie: Olena Kibryk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.