Udostępnij

Na gminnych czujnikach zanieczyszczeń w Skawinie brakowało skali. Wojewoda twierdzi teraz, że nie ma czym się martwić

19.07.2019

Wojewoda przedstawił wyniki własnych pomiarów dotyczących zanieczyszczenia powietrza na terenie dawnej Huty Aluminium w Skawinie. Wcześniejsze, zaprezentowane przez władze gminy, były co najmniej alarmujące.

Wyniki najnowszych badań stężenia lotnych związków organicznych w Skawinie mogą jednak uspokajać. Według pomiarów pokazywanych przez urządzenia ustawione przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie ma powodów do niepokoju. Dwa czujniki wykazały, że stężenia najbardziej niebezpiecznych substancji mieszczą się w normie. Mierzyły one zanieczyszczenie benzenem, toluenem, etylobenzenem, o-m-p-ksylenem.

Małopolski Urząd Wojewódzki, nadzorujący pracę WIOS-iu, wskazał też na swoje wątpliwości dotyczące pomiarów prowadzonych wcześniej przez Urząd Gminy w Skawinie. Sprzęt wykazywał wtedy bardzo wysokie poziomy zanieczyszczenia, które nie mieściły się na skali urządzenia pomiarowego. W związku z tym władze gminy postanowiły o powołaniu sztabu kryzysowego. Jednak wyniki tych pomiarów mogą być niemiarodajne – informuje Wojewoda. Jak czytamy w jego oświadczeniu, w raportach nie zgadzały się między innymi wartości dotyczące ogółu stężeń LZO i związków, które tworzą ten zbiór substancji. „Przykładem mogą być wskazania formaldehydu, który to związek jest jedną ze składowych LZO, a którego wartości wykazywane przez czujnik nie spadają praktycznie poniżej 40 ppb, gdy w tym samym czasie czujnik LZO wskazuje wartości w okolicach zera.” – zauważa Urząd Wojewódzki.

Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko chwali współpracę z wojewódzkimi służbami, nie chce jednak zgodzić się z ich oceną sytuacji. Według niego wyniki obu pomiarów wcale nie muszą sobie przeczyć.

– Nasz sprzęt kosztuje zaledwie kilka tysięcy złotych, zdajemy sobie sprawę z tego, że może nie być idealny. Pokazuje on jednak wyniki dotyczące około 500 substancji łącznie. Czujnik ustawiony przez Inspektorat cztery najbardziej niebezpieczne. Możliwe więc, że pomiary naszego urządzenia akurat ich nie dotyczą. Pokazują natomiast niepokojące wyniki dotyczące reszty z nich. Trzeba też wziąć pod uwagę umiejscowienie czujników. Znajdują się one w innych miejscach i na różnej wysokości – nasz na dziesięciu metrach, ten inspektoratu czterech. Nasz nie ma akredytacji, WIOS-iowy jest akredytowany. Mogą więc one wskazywać inne wartości. Osiągnęliśmy jednak cel.  Będą kompleksowe badania na doskonałym sprzęcie. Oby nic nie wykazały.  – komentuje burmistrz.

Jak powiedział mi Rzepisko, w przyszłym tygodniu zaplanowane jest spotkanie dotyczące emisji zanieczyszczeń z terenu byłej Huty Aluminium. Wezmą w nim udział przedstawiciele WIOŚ, miejskich władz, jak i producenta sprzętu użytego do pierwszego, krytykowanego przez Wojewodę pomiaru. Przypomnijmy, że na terenie wygaszonej huty funkcjonuje teraz kilkadziesiąt zakładów przemysłowych. To właśnie niektóre z nich mają być źródłem zanieczyszczeń wykrytych na przełomie czerwca i lipca.

Źródło obrazu: Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.