Udostępnij

W Nepalu zakazują jednorazowego plastiku. Powodem śmieci na Mount Evereście

06.09.2019

Mount Everest, będący najwyższym szczytem na Planecie, rokrocznie staje się miejscem licznych wypraw wspinaczy z całego świata. Niestety wielu z nich pozostawia po sobie śmieci, które zalegają później na trasach prowadzących na szczyt oraz w miejscach wykorzystywanych na postoje. Wobec tego lokalne władze starają się działać: po stronie nepalskiej wprowadzono zakaz dotyczący plastikowych opakowań jednorazowych. Jedynym wyjątkiem pozostaną butelki z wodą.

Liczący 8848 metrów szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1953 roku, a przynajmniej jest to pierwsze powszechnie znane wejście. Od tego czasu, zdobycie ośmiotysięcznika stało się marzeniem wielu śmiałków, którzy wcześniej zajmują się wspinaczką. Minęły jednak dekady i wraz z umasowieniem turystyki, jej ekskluzywną, dostępną dla bogatszych formą stało się właśnie zdobywanie Mount Everestu. Świadczy o tym rekordowa ilość wspinaczy, towarzyszących ich wyprawom zgonów, oraz – niestety – pozostawione przez nich śmieci.

Czytaj także: Turyści zalewają świat. Jest ich trzy razy więcej niż w 1995 roku

Zezwolenie, niezbędne do wyruszenia w wyprawę, choć kosztuje obcokrajowców 11 tys. dolarów, rokrocznie przyciąga setki wspinaczy. Kilka miesięcy temu media obiegła fotografia przedstawiająca kolejkę osób, chcących wejść na szczyt. Według części mediów jednego popołudnia na ośmiotysięcznik chciało wejść 200 osób, a według niektórych było ich nawet 300.

Taki tłok nie może pozostawać bez wpływu na tamtejszy krajobraz, a przynajmniej nie może, jeśli nie zajmą o to sami zdobywcy.

Ograniczenia i zakazy

Wobec problemu śmieci, przynajmniej według deklaracji, nie pozostają bierne lokalne władze, po każdej ze stron Himalajów. Niedawno w Nepalu zakończono trwającą od kwietnia akcję sprzątania okolic szczytu. Jak informuje dziennik „The Kathmandu Post”, zebranych zostało niemal 11 ton śmieci (24 tys. funtów).

Według brytyjskiego „The Telegraph” w podobnej akcji przed ponad rokiem Chiny zniosły ze swojej strony góry aż 100 ton odpadów. W związku z tym pojawiły się zapowiedzi, że wspinacze po stronie chińskiej będą zobowiązani do zniesienia wszystkich wniesionych odpadów. W tym roku Chiny ograniczyły również roczną liczbę udzielanych zezwoleń: do 300.

Zobacz także: “Czyste Tatry”: Tysiące wolontariuszy sprzątało zaśmiecone górskie szlaki

Jednak jak wynika z danych niekomercyjnego Himalayan Database, ponad dwie trzecie wejść na szczyt odbywa się po stronie administrowanej przez Nepal, co zmusza i tamtejsze władze do regulacji. Jak donosi m.in. BBC, lokalne władze w gminie przylegającej do szczytu zdecydowały o zakazie używania przez wspinaczy większości opakowań plastikowych od 1 stycznia 2020 roku.

Ograniczenie dotyczy plastiku o grubości poniżej 30 mikrometrów, a wyłączone z niego będą jedynie butelki z wodą. Póki co jednak nie zapowiedziano, jakie będą kary za nieprzestrzeganie zakazu.

 

Źródła: Sagarmatha Pollution Control Committe, „The Kathmandu Post”, „The Telegraph”, Himalayan Database, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/Meiqianbao

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.