Udostępnij

Na opustoszałej plaży w Brazylii wykluła się setka zagrożonych żółwi

23.01.2024

Na jednej z plaż w brazylijskim stanie Pernambuco, w północno-zachodniej części kraju, wykluło się 97 krytycznie zagrożonych żółwi szylkretowych. Ponieważ miejsce to jest opustoszałe z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem, świadkami wydarzeń sprzed kilku dni była jedynie… garstka urzędników miejskich.

Jak podają miejskie służby odpowiadające za ochronę przyrody, gatunek ten składa jaja począwszy od stycznia, a do wykluć dochodzi w kwietniu i maju.

Zazwyczaj momentowi wyklucia towarzyszą grupy gapiów, często rodzin z dziećmi, jednak ostatnim razem – z uwagi na ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – jedynymi świadkami byli strażnicy ze służb środowiskowych miasta Paulista.

Postanowiono więc udokumentować ten moment w formie wideo:

https://www.instagram.com/p/B-FrK0HDlzj/

„To naprawdę piękne, ponieważ mogliśmy dokładnie zobaczyć, jak wychodzą z jaj i… obserwować ich mały marsz po plaży. To jest cudowne. To cudowne, niezwykłe uczucie” – powiedział Roberto Couto, sekretarz środowiskowy miasta, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”.

Żółwie szylkretowe uznane zostały za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, a ich zabijanie zabronione w ramach Międzynarodowej Konwencji ds. Handlu Zagrożonymi Gatunkami (CITES). Jak podaje WWF, żółwiom szylkretowym zagraża między innymi: utrata siedlisk lęgowych i miejsc do żerowania, a także śmiertelność związana z rybołówstwem, zanieczyszczeniem środowiska i rozwojem inwestycji na wybrzeżach.

Jak przeczytać możemy na stronie projektu Tamar, w ramach którego Brazylia podejmuje się wspierania czterech zagrożonych gatunków żółwi, ochrona wymaga działań na plażach o długości 1100 kilometrów. Oprócz żółwi szylkretowych, w ramach projektu Brazylijczycy pomagają także żółwiom oliwkowym, karettom oraz żółwiom skórzastym.

„Należy pamiętać, że na tysiąc urodzonych żółwi przeżywa tylko jeden lub dwa. Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby uwolnić te zwierzęta od groźby wyginięcia” – powiedział w oświadczeniu biolog Guy Marcovaldi z projektu Tamar.

_

Zdjęcie: Shutterstock/athoyo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.