Na północy Szwecji powstanie huta, w której produkcja stali będzie bardziej przyjazna dla klimatu. Wszystko dzięki wykorzystaniu energii z zielonego wodoru, powstającego w oparciu o OZE. Podobne rozwiązania testowane są także przez innych producentów stali.
H2 Green Steel (H2GS) to szwedzki start-up, który postanowił włączyć się w dekarbonizację przemysłu. Dzięki wsparciu inwestorów już wkrótce firma zamierza ruszyć z produkcją stali, która będzie wolna od paliw kopalnych. W jaki sposób? Kluczem jest tu wykorzystanie energii z zielonego wodoru, który powstaje w oparciu o odnawialne źródła energii.
Huta, o której mowa, zlokalizowana będzie na północy Szwecji, w regionie Boden-Luleå. Produkcja ma zostać uruchomiona w 2024 roku, a do 2030 H2GS chce osiągnąć zdolność do produkcji 5 milionów ton „zielonej” stali rocznie.
Czytaj także: Zielony wodór to przyszłość energetyki. Może zagospodarować nadwyżki z OZE
Lokalizację wybrano ze względu na bliski dostęp do rud metali, energii ze źródeł odnawialnych, a także dużego portu w Luleå. W zakładzie pracę ma znaleźć 1500 osób.
Przypomnijmy: O zielonym wodorze mówimy w przypadku wytworzenia tego paliwa w procesie elektrolizy, do której dochodzi z wykorzystaniem energii z OZE. Niebieski wodór powstaje natomiast z gazu ziemnego, w procesie reformingu parowego. Jego wytwarzanie łączy się na ogół z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla (CCS).
Huta w Szwecji nie jest jedyna. Inni producenci także stawiają na wodór
Jak podaje portal Greentech Media, nad podobnym rozwiązaniem pracuje również największy producent stali na świecie, ArcelorMittal. Na razie spółka testuje wykorzystanie wodoru, a w 2023 roku planuje uruchomienie dużego zakładu pilotażowego w Hamburgu.
Czytaj także: Wodór – przyszłość transportu? Nowy raport sugeruje użycie go w kolei i komunikacji miejskiej
O zwrocie w kierunku wodoru poinformowała także niemiecka spółka Thyssenkrupp. Portal Renew Economy informuje, że firma podejmie współpracę z koncernem energetycznym Steag. Energia wytworzona z wykorzystaniem wodoru ma od 2025 roku zasilać hutę w Duisburgu.
Szacuje się, że globalnie produkcja stali odpowiada za 7-8 proc. emisji dwutlenku węgla.
_
Źródła: H2GS, Greentech Media, Renew Economy
Zdjęcie: Shutterstock/Yermolov