Udostępnij

Na północy Szwecji powstanie huta zasilana zielonym wodorem

05.03.2021

Na północy Szwecji powstanie huta, w której produkcja stali będzie bardziej przyjazna dla klimatu. Wszystko dzięki wykorzystaniu energii z zielonego wodoru, powstającego w oparciu o OZE. Podobne rozwiązania testowane są także przez innych producentów stali.

H2 Green Steel (H2GS) to szwedzki start-up, który postanowił włączyć się w dekarbonizację przemysłu. Dzięki wsparciu inwestorów już wkrótce firma zamierza ruszyć z produkcją stali, która będzie wolna od paliw kopalnych. W jaki sposób? Kluczem jest tu wykorzystanie energii z zielonego wodoru, który powstaje w oparciu o odnawialne źródła energii.

Huta, o której mowa, zlokalizowana będzie na północy Szwecji, w regionie Boden-Luleå. Produkcja ma zostać uruchomiona w 2024 roku, a do 2030 H2GS chce osiągnąć zdolność do produkcji 5 milionów ton „zielonej” stali rocznie.

Czytaj także: Zielony wodór to przyszłość energetyki. Może zagospodarować nadwyżki z OZE

Lokalizację wybrano ze względu na bliski dostęp do rud metali, energii ze źródeł odnawialnych, a także dużego portu w Luleå. W zakładzie pracę ma znaleźć 1500 osób.

Przypomnijmy: O zielonym wodorze mówimy w przypadku wytworzenia tego paliwa w procesie elektrolizy, do której dochodzi z wykorzystaniem energii z OZE. Niebieski wodór powstaje natomiast z gazu ziemnego, w procesie reformingu parowego. Jego wytwarzanie łączy się na ogół z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla (CCS).

Huta w Szwecji nie jest jedyna. Inni producenci także stawiają na wodór

Jak podaje portal Greentech Media, nad podobnym rozwiązaniem pracuje również największy producent stali na świecie, ArcelorMittal. Na razie spółka testuje wykorzystanie wodoru, a w 2023 roku planuje uruchomienie dużego zakładu pilotażowego w Hamburgu.

Czytaj także: Wodór – przyszłość transportu? Nowy raport sugeruje użycie go w kolei i komunikacji miejskiej

O zwrocie w kierunku wodoru poinformowała także niemiecka spółka Thyssenkrupp. Portal Renew Economy informuje, że firma podejmie współpracę z koncernem energetycznym Steag. Energia wytworzona z wykorzystaniem wodoru ma od 2025 roku zasilać hutę w Duisburgu.

Szacuje się, że globalnie produkcja stali odpowiada za 7-8 proc. emisji dwutlenku węgla.

_

Źródła: H2GS, Greentech Media, Renew Economy

Zdjęcie: Shutterstock/Yermolov

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.