Na stronie ministra przeczytamy o kryzysie klimatycznym. Przejęli ją młodzi aktywiści

1435
0
Podziel się:
ministerstwo aktywiści

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wykupił domenę sobonartur.pl, przejmując stronę wiceministra aktywów państwowych i rządowego pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego – Artura Sobonia. Teraz po kliknięciu w link podany na jego oficjalnym profilu na Twitterze zostajemy przeniesieni na witrynę, gdzie możemy przeczytać o kryzysie klimatycznym.

„Przejmujemy stronę pełnomocnika rządu ds. transformacji górnictwa węglowego, Artura Sobonia, ponieważ mówi bzdury o sprawiedliwej transformacji” – piszą aktywiści MSK na swoim koncie twitterowym. Odnoszą się tym samym do ogłoszonej w zeszłym tygodniu dacie zamknięcia ostatniej kopalni. Ma to nastąpić w 2049 roku.

„Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej – tak przedstawiciele strony społecznej nazwali wynegocjowane przeze mnie porozumienie. I tak, mamy datę 2049 końca górnictwa w PL. Ale mamy tez sprawiedliwą i uzgodnioną społecznie drogę” – napisał w piątek (25.09) Soboń.

Młodzież zwraca uwagę na to, że tempo odchodzenia od węgla, założone w tym porozumieniu, jest zbyt powolne. Ich zdaniem tak późna data nie pomoże w sprawiedliwej transformacji. Aktywiści MSK domagają się neutralności klimatycznej do 2040 roku, bo, jak sami piszą „po przekroczeniu punktów krytycznych nie będzie sprawiedliwości, ani dla górników, ani dla nikogo innego”.

Przypominają, że Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który odmówił przyjęcia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, przez co może stracić część dofinansowań na sprawiedliwą transformację.

Dlatego w ramach swojej najnowszej akcji aktywiści przejęli stronę pełnomocnika sobonartur.pl, którą sam Soboń podaje na Twitterze jako swoją oficjalną witrynę. Po kliknięciu w link pokazuje się nagłówek „Niesprawiedliwa transformacja” oraz transkrypcja dwóch przemówień z ostatniego protestu MSK.

Aktywiści zaznaczają, że cytat Sobonia, który widać na górze strony jest zmyślony, portal ma charakter satyryczny. Dodają także, że domena była dostępna do kupienia, a cała akcja jest zgodna z prawem.

Zdjęcie: MSK Kraków/Facebook

Podziel się: