Udostępnij

Nad rolnikami wisi groźba włączenia w handel emisjami. Nowa Zelandia walczy z emisjami z rolnictwa, choć nie brak głosów, że zbyt wolno

25.10.2019

Nowa Zelandia oficjalnie dąży do ambitnego celu neutralności klimatycznej kraju w 2050 roku. By jednak było to możliwe, zmiany muszą objąć także rolnictwo (w tym hodowlę zwierząt), odpowiadające dziś za niemal połowę krajowych emisji gazów cieplarnianych. Nad rolnikami wisi więc groźba włączenia w system handlu uprawnieniami do emisji (ETS), jednak najprawdopodobniej rząd da im dodatkowe 3 lata na dostosowanie. Aktywiści Greenpeace oskarżają władze o niepotrzebne zwlekanie i uległość wobec przemysłu mleczarskiego.

Nowa Zelandia to kraj, który oficjalnie planuje do 2050 roku planuje osiągnąć neutralność klimatyczną, równoważąc wszystkie swoje emisje gazów cieplarnianych. [Strategia ta wydaje się mieć w dodatku duże poparcie społeczne: Przed miesiącem w masowych proklimatycznych protestach miało wziąć udział aż 3,5 proc. populacji kraju!]

Ponieważ rolnictwo odpowiada za aż 48 proc. nowozelandzkich emisji, w 2025 roku ma zostać planowo włączone w handel uprawnieniami do emisji (ETS). Taka sytuacja oznaczałaby, że przedsiębiorstwa rolnicze, które emitować będą zbyt wiele gazów cieplarnianych, musiałyby płacić za ich zrównoważenie.

Jak informują lokalne media, jeszcze niedawno nowozelandzka premier ostrzegała, że o ile nie podjęte zostaną odpowiednie, reformy, obniżające emisje sektora, może on zostać włączony do systemu wcześniej, bo już 2022 roku. Teraz z ust premier pada jednak zapowiedź, że rząd najprawdopodobniej nie skorzysta z możliwości ukarania rolników, w związku z czym do systemu wejdą oni zgodnie z początkowym planem.

Korzystna dla branży wiadomość, dająca jej dodatkowe 3 lata na dostosowanie, spotkała się jednak z krytycznymi komentarzami ze strony nowozelandzkiego Greenpeace, które decyzję nazywa uległością wobec lobby przemysłu mleczarskiego. Odpowiada on bowiem za największą część emisji powodowanych przez sektor rolnictwa (blisko połowę), wobec czego w związku z presją reformy musiałby ponieść największe koszty.

Greenpeace w oficjalnym komunikacie podkreśla, że kryzys klimatyczny jest sprawą, którą rząd musi zająć się natychmiast. „Rząd ugiął się pod naciskiem lobbingu ze strony branży mleczarskiej i dużego przemysłu rolnego” – mówi działacz Greenpeace, Gen Toop. „Władze chronią krótkoterminowe interesy garstki osób z sektorów mleczarskiego i rolniczego, kosztem całej reszty i przyszłości naszej planety”.

Hodowla krów jest na celowniku ze względu na emisje metanu, choć w wyniku procesów trawiennych tych zwierzą powstaje jedynie 25 proc. jego emisji. Gazy cieplarniane powstają jednak także w wyniku innych procesów związanych z hodowlą. [Fachowo na ten temat pisze m.in. portal Nauka o Klimacie.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/Studio Peace

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.