Udostępnij

Nadleśnictwo poszerzyło górski szlak do zamku Bolczów. „Wygląda jak autostrada”

25.06.2020

Lasy Państwowe wyznaczają w Rudawach Janowickich (woj. dolnośląskie) szeroką drogę, a miłośnicy tego pasma górskiego biją na alarm. Obawiają się otwarcia trasy dla zmotoryzowanych turystów. To tylko poszerzenie istniejącej drogi leśnej, wszystko dla bezpieczeństwa – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Zamek Bolczów położony jest w sudeckim paśmie Rudaw Janowickich. Jego historia sięga XIV wieku. Dziś to jeden z najbardziej oryginalnych obiektów tego typu. Do ruin zamku wybudowanego z wykorzystaniem wielkich, granitowych skał, można dotrzeć jedynie pieszo. Trzeba na to poświęcić kilkadziesiąt minut podejścia z pobliskich Janowic Wielkich. Do zamku wiedzie wąska, momentami stroma ścieżka, a w drodze powrotnej można wybrać inną trasę, na której wytyczono czarny szlak.



Tam na turystów czeka niespodzianka. Wędrówka jest o wiele łatwiejsza, bo teren jest wyrównany, a szlak przypomina plac budowy pod szeroką drogę krajową. Brakuje jedynie asfaltu, by po pieszym szlaku mogły poruszać się osobówki. Widać, że szlak poszerzono niedawno. Świadczą o tym wały na poboczach trasy, wyrwane z podłoża drzewa i przesunięte w głąb lasu głazy.

Czytaj również: Islandzka Służba Leśna radzi: w czasach dystansu społecznego przytulajmy drzewa

Po obu stronach szlaku widać też ślady wycinki. O tej bywalcy Rudaw informowali już w maju. Wśród nich był twórca facebookowego profilu „Zamki, ruiny, legendy” oraz autor książki o tym samym tytule, Rafał Gręźlikowski.

„Ja wiem, że leśnicy argumentują to faktem istnienia wcześniejszych planów na taką wycinkę. Jednak ja sam, znający te wzgórza i lasy od lat, jeszcze nigdy czegoś takiego nie widziałem”- pisał w jednym z komentarzy.

Najpierw szeroka droga, potem biznes na zamku?

Gręźlikowskiego zaniepokoiło też wytyczenie szerokiej drogi w ciągu czarnego szlaku. Na swoim profilu pisał o swoich przypuszczeniach dotyczących planu lokalnego nadleśnictwa. Miałyby one dotyczyć skomercjalizowania zamku i otwarcia trasy dla prywatnych samochodów, motocykli czy quadów.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1607947152707610&id=488183664683970


– Mieszkańcy okolicy nie wiedzieli o planach Lasów Państwowych. Wykorzystano w ten sposób okres zamknięcia lasów w związku z koronawirusem. Teraz wygląda to jak autostrada – mówi pisarz i bloger w rozmowie ze SmogLabem. – A kiedyś był to szlak dla ludzi, którzy autentycznie interesują się tymi górami i cenią ich wartość. W tej chwili mogą się tam spokojnie mijać dwa osobowe auta.

Gręźlikowski zaznacza, że LP nie przedstawia jasno swoich planów wobec Bolczowa. Obawia się jednak, że pozostający ciekawostką dla wtajemniczonych zamek stanie się w obleganą przez turystów atrakcją.

– By wpuścić tam wielki biznes, trzeba było przebić się przez las z tą drogą. Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. Nie wiemy, jakie będą kolejne kroki nadleśnictwa. Nie mamy czasu i szans na reakcję i protest – załamuje ręce Gręźlikowski.

Lasy Państwowe: prywatnych aut w Rudawach nie będzie

Stanowczo zaprzecza temu Patrycja Opalińska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Jak wyjaśnia, droga na zamek była od zawsze, teraz jedynie ją poszerzono na łukach poziomych. Dziś służy między innymi jako dojazd dla służb medycznych i GOPR-u. Inwestycja nadleśnictwa ułatwi dojazd dla służb w okolice zamku. Opalińska twierdzi, że do poszkodowanych w wypadkach na tej trasie w przeszłości trzeba było wysyłać transport lotniczy. Teraz nie będzie to potrzebne. Z trasy nie będą mogli jednak korzystać zmotoryzowani turyści.

– Ta droga nigdy nie miała mieć takiego zastosowania – zapewnia przedstawicielka LP. – Oczywiście nie wypieramy się faktu, że droga będzie wykorzystywana również przez służby leśne. Łatwiej będzie też z tamtego szlaku wywozić śmieci, ponieważ mamy coraz poważniejszy problem z zaśmiecaniem różnego rodzaju odpadkami.

Opalińska prostuje również, że koronawirus wcale nie ułatwił prac związanych z poszerzeniem drogi. Leśnicy poinformowali o nich 20 kwietnia, a więc już po otwarciu lasów dla mieszkańców.

Rudawy Janowickie to jedno z najmniej obleganych pasm górskich Dolnego Śląska. Przyciągają w nie między innymi charakterystyczne, granitowe skały. Na obszarze Rudaw przez lata działały kamieniołomy – dziś w większości zamknięte i porośnięte gęstą roślinnością.

Źródło zdjęcia: Rafał Gręźlikowski / Zamki, ruiny i legendy

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.