Udostępnij

Nadzieja umiera ostatnia – premiera [FILM]

23.10.2021

„Nadzieja umiera ostatnia” to nowy film twórców głośnej produkcji „Można panikować”, która opowiadała o katastrofie klimatycznej oczami polskiego naukowca prof. Szymona Malinowskiego. Tym razem reżyser skupia się na ruchach klimatycznych, ludziach, które je tworzą oraz o walce, którą działacze klimatyczni toczą na polskich ulicach.

Bohaterami filmu są aktywistki i aktywiści z sześciu regionów Polski. Pochodzą z Mazowsza, Śląska, województwa Łódzkiego, Opolszczyzny, Podlasia i Małopolski. – Praca nad „Nadzieja umiera ostatnia” rozpoczęła się w dobie pandemii od wielu internetowych rozmów z aktywistami i aktywistkami z całej Polski – pisze pochodzący z Chicago reżyser, Jonathan L. Ramsey na stronie internetowej produkcji.

W rozmowie ze SmogLabem reżyser podkreśla: Film jest skierowany do każdego, kto chce mieć bezpieczną przyszłość na tej planecie. Ten film pokazuje młodych, inspirujących ludzi z sześciu różnych regionów, którzy walczą o swoją przyszłość. Mimo trudności, mimo tego, że są ignorowani przez władze.

 class=

Czytaj również: 3,5% – Teoria, która ma uratować świat

„Ma otworzyć oczy ludziom”

– Kontrasty są zawsze czymś, czego szukam, dlatego bardzo chciałem dowiedzieć się, czym różni się bycie aktywistą na rzecz klimatu w mniejszych miejscowościach, od działania w większych miastach. Jak radzą sobie z presją społeczną, rodziny i rówieśników – przekonuje Ramsey.

Myślę, że film ma potencjał żeby otworzyć oczy ludziom, którzy niedokładnie rozumieją co to jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Którzy nie wiedzą o co chodzi i jaka jest motywacja, jakie jest myślenie młodych ludzi – podkreśla twórca filmu.

Chwilę później zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. Spotkałem wielu rodziców, którzy mają dzieci działające w Strajkach. Te dzieci mówią, że rodzice często nie rozumieją ich działań, nie rozumieją jak to wygląda. To jest problem, że nie mamy edukacji klimatycznej w naszym społeczeństwie. Przez to dużo osób lekceważy problem zmian klimatycznych – mówi Ramsey w rozmowie ze SmogLabem.

Przedpremierowa projekcja miała miejsce podczas BNP Paribas Green Film Fesival w 2021 roku, kiedy to film otrzymał nagrodę publiczności. Zdjęcia rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku, a zakończyły się w maju 2021 roku.

Produkcja realizowana jest przez Ramsey United, Rebus Films oraz DroneInWarsaw.com. Data oficjalnej premiery to 23 października 2021. Film „Nadzieja umiera ostatnia” dostępny będzie bezpłatnie na kanale w serwisie YouTube.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.