Udostępnij

Najbogatsi latają na potęgę. Naukowcy namierzyli 18 milionów podróży [BADANIA]

22.01.2025

Prywatne loty samolotowe, będące domeną najbogatszej części populacji, nie od dziś wzbudzają emocje. Opublikowane niedawno wyniki badań wskazują, że podróżujące w ten sposób osoby raczej nie zmieniają nawyków. Globalnie emisje tego sektora transportu wzrosły w ostatnich latach o blisko połowę. Pod lupą badaczy znalazło się prawie 26 tys. samolotów, które w kilka lat wykonały ponad 18 mln prywatnych lotów.

W dobie kryzysu klimatycznego – i wysiłków na rzecz jego ograniczenia – w ogniu krytyki znalazła się niedawno m.in. Taylor Swift, której loty zostały prześwietlone przez Internautów. Piosenkarce oberwało się ze względu na popularność, jednak prywatne loty samolotowe to wcale nie tak mały sektor, jak mogłoby się wydawać. Oprócz osób najbardziej zamożnych, podróżują w ten sposób m.in. kadry zarządzające dużych firm czy też politycy. 

Jak czytamy w opublikowanej niedawno pracy naukowej, w 2023 roku prywatne loty samolotowe odpowiadały za 1,8 proc. emisji całego lotnictwa. Co jednak szczególnie istotne, globalnie emisyjność tego sektora znacząco urosła. Między rokiem 2019 a 2023 był to wzrost wynoszący 46 procent.

Wyniki wspomnianych badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym “Communications Earth & Environment”.

Prywatne loty bardziej szkodliwe dla klimatu

Naukowcy z Niemiec, Szwecji i Danii przeanalizowali dane z trackerów lotniczych, obejmujących 18,7 mln prywatnych lotów w latach 2019–2023. Podróże te zostały wykonane z użyciem blisko 26 tys. zarejestrowanych prywatnych odrzutowców, które odpowiadają za zdecydowaną większość prywatnych lotów na świecie.

Autorzy omawianej pracy podkreślają, że ten rodzaj podróżowania jest wysoce energochłonny, emitując znacznie więcej CO2 w przeliczeniu na pasażera niż w przypadku lotów pasażerskich. Luksus związany z prywatnymi podróżami samolotowymi ma więc swój koszt środowiskowy. 

Badacze zwracają przy tym uwagę na elitarność takiej formy transportu. Liczba pasażerów prywatnych lotów to garstka spośród nas: autorzy pracy szacują, że to ok. 0,003 proc. światowej populacji. Pojawia się przy tym inna ciekawa statystyka. Niektórzy spośród najczęściej podróżujących w ten sposób mogą emitować nawet 500 razy więcej CO2 rocznie, niż przeciętny człowiek.

Nierówności społeczne i emisje CO2

Jak wynika z raportu Oxfam, o którym pisaliśmy w styczniu, 1 proc. najbogatszych ludzi świata odpowiada za taką część globalnych emisji, jak dwie trzecie populacji. Dokument wskazuje, że przeciętna emisyjność najbardziej zamożnych osób jest 22 razy większa, niż poziom zgodny z celami Porozumienia Paryskiego. Wspomniane liczby mają prawo budzić emocje, szczególnie w dobie polityk klimatycznych, zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2. 

Dysproporcje okazują się jednak dość znaczące nie tylko w przypadku zestawiania 1 proc. najbogatszych z resztą, ale i „górnych” 10 procent. A do tego grona jest już znacznie łatwiej przynależeć. Osoby należące do tej grupy mieszkają także w Polsce. – Oxfam podaje, że średnie emisje najbogatszych 10 proc. to 24 tony CO2 rocznie. Żeby osiągnąć takie emisje, wystarczy, na przykład, dojeżdżać codziennie dużym spalinowym samochodem z przedmieść do centrum miasta, parę razy polecieć na wakacje samolotem i utrzymywać 200-metrowy dom lub mieszkanie – mówił wówczas SmogLabowi dr Michał Czepkiewicz z Wydziału Socjologii UAM w Poznaniu. 

– Żeby znaleźć się w „top 10 proc.” wystarczy dochód 150 tys. zł netto. Mówimy więc tutaj o wielu osobach w dobrze płatnych zawodach jak np. lekarze czy programiści. To także osoby czerpiące dochody z prowadzenia firm i z najmu – zwracał uwagę naukowiec. Oczywiście mamy nad Wisłą także reprezentantów i reprezentantki najbogatszego 1 procenta. Więcej na ten temat przeczytać można TUTAJ.

__

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Thierry Weber

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.