Największe polskie miasta chcą wspólnie działać przeciwko suszy

1228
0
Podziel się:

Grupa największych miast w Polsce chce wspólnie działać przeciwko suszy. „Nie jest to zjawisko lokalne. To problem ogólnopolski, który każdego dnia coraz mocniej dotyka każdego z nas. Dlatego wszyscy musimy się z nim zmierzyć” – piszą samorządowcy.

„Musimy podjąć wspólne i skoordynowane działania. Działania oparte o ścisłą współpracę samorządów i rządu, służb publicznych i organizacji pozarządowych, ośrodków badawczych i mieszkańców” – napisano w deklaracji włodarzy 12 miast, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

Susza, której skutki z każdym rokiem stają się coraz bardziej dotkliwe, jest dzisiaj największym wyzwaniem dla polskich…

Opublikowany przez Unia Metropolii Polskich Piątek, 22 maja 2020

Zapowiedziano współpracę pomiędzy samorządami, która ma obejmować wymianę wiedzy i doświadczeń, dążenie do zwiększenia retencji wód, a także poszukiwanie i wprowadzanie w życie innowacji, pozwalających na zapobieganie suszy.

Zobacz także: Czy wystarczy zakręcić kran, żeby pomóc w walce z suszą? Pytamy eksperta

Susza, której skutki z każdym rokiem stają się coraz bardziej dotkliwe, jest dzisiaj największym wyzwaniem dla polskich samorządów. Nie ma sfery życia, która nie zostałaby dotknięta brakiem opadów. Skutki suszy odczuwamy wszyscy, to problemy z zaopatrzeniem w wodę i energię elektryczną, usychająca zieleń miejska, spadająca produkcja żywności i jednocześnie jej rosnące ceny, które odbijają się na naszych portfelach” – piszą prezydenci Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Włodarze największych miast wskazali również m.in. na konieczność przyspieszenia prac nad rozbudową krajowego systemu monitorowania suszy oraz ustalenie przez Wody Polskie zasad korzystania z wód śródlądowych do podlewania terenów zielonych.

Czytaj także: Minister chce wygrać z suszą lejąc beton. Specustawą uciszy też krytyków?

Podkreślono zasadność stworzenia regulacji prawnych związanych z ponownym wykorzystaniem zużytej wody, w tym oczyszczonych ścieków, na potrzeby rolnictwa, przemysłu oraz gospodarki komunalnej. Wyrażono także gotowość do partnerskiej współpracy z administracją rządową.

_

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/barmalini

Podziel się: