Udostępnij

Nanocząsteczki zanieczyszczeń powietrza związane z zapadaniem na nowotwór mózgu

14.11.2019

Naukowcy z kanadyjskiego McGill University zaobserwowali związek pomiędzy oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem a zapadaniem na śmiertelne odmiany nowotworów mózgu. To pierwsze badanie, które sugeruje tego typu powiązanie, choć już wcześniej było wiadomo, że mikroskopijne drobiny zanieczyszczeń powietrza mogą przenikać do ludzkiego mózgu. Dokładny charakter tego związku wymaga jednak dalszych badań.

Badania  dotyczyły wpływu na zdrowie nanocząstek (UFP), które powstają podczas spalania paliwa w silnikach samochodowych, przede wszystkim z silnikiem diesla. By sprawdzić, czy mogą one szkodzić ludziom, przeanalizowano dokumentację medyczną 1,9 miliona dorosłych Kanadyjczyków – z lat 1991-2016 – i porównano z danymi na temat narażenia na wspomniane zanieczyszczenia powietrza.

Analiza statystyczna wykazała, że pomiędzy wzrostem zanieczyszczeń a zachorowalnością na nowotwory mózgu występuje związek, choć – co należy podkreślić – potrzeba dalszych badań, by stwierdzić, czy ma on charakter przyczynowo-skutkowy. A mówiąc prościej:  czy jedno wywołuje drugie, czy też może większa ilość zanieczyszczać i więcej chorych na nowotwory mózgu występują wspólnie z jakiegoś innego powodu.

Zdaniem autorów badania tak liczna próba stanowi jednak mocny dowód wskazujący na faktyczny wpływ zanieczyszczeń na zachorowalność na nowotwory. Teraz czas, by ich wnioski zostały przetestowana ponownie, w innych zespołach badawczych.

Istotne w kontekście dalszych badań jest również zrozumienie, w jaki sposób nanocząsteczki miałyby wpływać na ludzki mózg, choć w tej kwestii istnieje propozycja wyjaśnienia. Cytowana przez „Guardiana” prof. Barbara Maher twierdzi, że cząstki te są prawdopodobnie rakotwórcze m.in. ze względu na zawartość związków żelaza. [O innych badaniach dotyczących metalicznych nanocząstek, w których realizacji brała udział prof. Maher, pisaliśmy tutaj.]

 

Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie naukowym „Epidemiology”. Dostęp do artykułu można uzyskać tutaj.

Źródło: McGill University, Epidemiology, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/NadyGinzburg

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.