Nanocząsteczki zanieczyszczeń powietrza związane z zapadaniem na nowotwór mózgu

2880
0
Podziel się:

Naukowcy z kanadyjskiego McGill University zaobserwowali związek pomiędzy oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem a zapadaniem na śmiertelne odmiany nowotworów mózgu. To pierwsze badanie, które sugeruje tego typu powiązanie, choć już wcześniej było wiadomo, że mikroskopijne drobiny zanieczyszczeń powietrza mogą przenikać do ludzkiego mózgu. Dokładny charakter tego związku wymaga jednak dalszych badań.

Badania  dotyczyły wpływu na zdrowie nanocząstek (UFP), które powstają podczas spalania paliwa w silnikach samochodowych, przede wszystkim z silnikiem diesla. By sprawdzić, czy mogą one szkodzić ludziom, przeanalizowano dokumentację medyczną 1,9 miliona dorosłych Kanadyjczyków – z lat 1991-2016 – i porównano z danymi na temat narażenia na wspomniane zanieczyszczenia powietrza.

Analiza statystyczna wykazała, że pomiędzy wzrostem zanieczyszczeń a zachorowalnością na nowotwory mózgu występuje związek, choć – co należy podkreślić – potrzeba dalszych badań, by stwierdzić, czy ma on charakter przyczynowo-skutkowy. A mówiąc prościej:  czy jedno wywołuje drugie, czy też może większa ilość zanieczyszczać i więcej chorych na nowotwory mózgu występują wspólnie z jakiegoś innego powodu.

Zdaniem autorów badania tak liczna próba stanowi jednak mocny dowód wskazujący na faktyczny wpływ zanieczyszczeń na zachorowalność na nowotwory. Teraz czas, by ich wnioski zostały przetestowana ponownie, w innych zespołach badawczych.

Istotne w kontekście dalszych badań jest również zrozumienie, w jaki sposób nanocząsteczki miałyby wpływać na ludzki mózg, choć w tej kwestii istnieje propozycja wyjaśnienia. Cytowana przez „Guardiana” prof. Barbara Maher twierdzi, że cząstki te są prawdopodobnie rakotwórcze m.in. ze względu na zawartość związków żelaza. [O innych badaniach dotyczących metalicznych nanocząstek, w których realizacji brała udział prof. Maher, pisaliśmy tutaj.]

 

Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie naukowym „Epidemiology”. Dostęp do artykułu można uzyskać tutaj.

Źródło: McGill University, Epidemiology, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/NadyGinzburg

Podziel się: