Udostępnij

Nanoplastik odkryty w pobliżu obydwu biegunów Ziemi. Zbiera się tam od dekad

12.12.2023

W pobliżu biegunów Ziemi, a więc miejsc uważanych za najmniej zmienione przez człowieka, odkryto cząstki nanoplastiku. Najwcześniejsze zanieczyszczenia, jakie udało się zlokalizować w próbkach, pochodzą z lat 60. XX wieku. Oznacza to, że tamtejsze środowisko już od dziesięcioleci narażone jest na działanie potencjalnie toksycznych tworzyw.

Międzynarodowy zespół naukowców zebrał próbki w pobliżu obydwu biegunów Ziemi, by sprawdzić w nich zawartość mikroskopijnych drobin plastiku, zwanych nanoplastikiem. Posłużono się w tym celu 14-metrowymi odwiertami w lodzie Grenlandii i próbkami lodu z Antarktyki. Badacze zlokalizowali w ten sposób tworzywa sztuczne, spośród których najstarsze pochodziły z lat 60-tych XX wieku.

W badaniu uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie, Uniwersytetu Kopenhaskiego i Université Libre de Bruxelles. Wyniki ich pracy opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Environmental Research”.

„Problem większy niż sądziliśmy”

Choć już wcześniejsze badania sugerowały, że nanodrobiny plastiku mogą być przenoszone przez wiatr na duże odległośći, naukowcy byli zdziwieni skalą zjawiska. „Wskazuje to, że nanoplastiki są naprawdę większym problemem związanym z zanieczyszczeniem, niż sądziliśmy” – powiedział w oświadczeniu główny autor badania, dr Dušan Materić z Uniwersytetu w Utrechcie.

Czytaj także: Mikroby same uczą się rozkładać plastik. Nie posprzątają świata, ale mogą nam pomóc

Główny wniosek z badania sprowadza się do tego, że zanieczyszczenie drobnym plastikiem nie jest zjawiskiem nowym. „Dopiero teraz zdajemy sobie z tego sprawę, ponieważ niedawno opracowaliśmy odpowiednią metodę pomiaru. W rdzeniu z Grenlandii obserwujemy zanieczyszczenie nanoplastikami od lat 60. XX wieku. Tak więc organizmy w tym regionie i prawdopodobnie na całym świecie były narażone na to od dłuższego czasu” – podkreśla dr Materić.

Naukowcy podkreślają, że wyjaśnienie gromadzenia się plastiku wokół biegunów Ziemi nie jest łatwe. W grę wchodzą złożone mechanizmy, obejmujące przemieszczanie się tworzywa wraz z wiatrem, drogą morską, a także procesy tworzenia się lodu. Niezależnie od tego, w związku z potencjalną toksycznością plastiku, autorzy wzywają do dalszych badań nad problemem.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: reisegraf.ch / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.