Udostępnij

Następne ognisko pandemii? Ludzie nie mają jak myć rąk

18.03.2020

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca częste mycie rąk wodą i mydłem jako ochronę przed wirusami – nie tylko koronawirusem, ale również ogniskami innych chorób. Jednak w wielu częściach świata dostęp do czystej i bezpiecznej wody jest utrudniony.

„Nie mamy jak powstrzymywać rozprzestrzeniania się koronawirusa, skoro wielu z nas nie ma w domu dostępu do czystej wody” – mówiła w rozmowie z południowoafrykańskim portalem News24 jedna z mieszkanek RPA. „Łatwo jest mieć czyste ręce, jeśli ma się bieżącą wodę. Nie da się tego zrobić, jeśli po wodę musisz iść długie kilometry” – dodała.

Czytaj więcej: Problemy z wodą groźniejsze od kul. Na wojnie więcej dzieci zabija biegunka

W RPA jedynie 46 proc. mieszkańców ma dostęp do bieżącej wody w swoim domu. 89 proc. może korzystać z ogólnodostępnych źródeł w swoich miejscowościach. W niektórych prowincjach woda jest dostarczana beczkowozami. Nikt jednak nie ma pewności, że dostęp nie zostanie odcięty – a może się to wydarzyć w każdej chwili m.in. ze względu na suszę.

Prawie połowa mieszkańców prowincji Limpopo i Mpumalanga doświadczyła braku wody przez przynajmniej dwa dni lub w sumie przez 15 dni w 2018 roku. W Limpopo tylko 29 proc. badanych jest zadowolonych z jakości dostarczanej wody.

Mieszkańcy narzekają także na zanieczyszczenia w dostawach z beczkowozów. „W telewizji mówią nam, że mamy myć ręce. Ale jak, skoro nawet w ciężarówkach przyjeżdża brudna woda?” – denerwuje się mieszkanka prowincji Przylądkowej Wschodniej w RPA.

RPA to oczywiście niejedyny kraj afrykański, który obawia się szybkiego rozprzestrzeniania wirusa przez brak dostępu do czystej wody i środków higienicznych. W całej Afryce Subsaharyjskiej wodę pitną ma zapewnioną 60 proc. mieszkańców. To oznacza, że około 40 proc. z prawie 800 milionów ludzi nie może bezpiecznie umyć rąk.

Zdjęcie: Riccardo Mayer/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.