Udostępnij

Następne ognisko pandemii? Ludzie nie mają jak myć rąk

18.03.2020

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca częste mycie rąk wodą i mydłem jako ochronę przed wirusami – nie tylko koronawirusem, ale również ogniskami innych chorób. Jednak w wielu częściach świata dostęp do czystej i bezpiecznej wody jest utrudniony.

„Nie mamy jak powstrzymywać rozprzestrzeniania się koronawirusa, skoro wielu z nas nie ma w domu dostępu do czystej wody” – mówiła w rozmowie z południowoafrykańskim portalem News24 jedna z mieszkanek RPA. „Łatwo jest mieć czyste ręce, jeśli ma się bieżącą wodę. Nie da się tego zrobić, jeśli po wodę musisz iść długie kilometry” – dodała.

Czytaj więcej: Problemy z wodą groźniejsze od kul. Na wojnie więcej dzieci zabija biegunka

W RPA jedynie 46 proc. mieszkańców ma dostęp do bieżącej wody w swoim domu. 89 proc. może korzystać z ogólnodostępnych źródeł w swoich miejscowościach. W niektórych prowincjach woda jest dostarczana beczkowozami. Nikt jednak nie ma pewności, że dostęp nie zostanie odcięty – a może się to wydarzyć w każdej chwili m.in. ze względu na suszę.

Prawie połowa mieszkańców prowincji Limpopo i Mpumalanga doświadczyła braku wody przez przynajmniej dwa dni lub w sumie przez 15 dni w 2018 roku. W Limpopo tylko 29 proc. badanych jest zadowolonych z jakości dostarczanej wody.

Mieszkańcy narzekają także na zanieczyszczenia w dostawach z beczkowozów. „W telewizji mówią nam, że mamy myć ręce. Ale jak, skoro nawet w ciężarówkach przyjeżdża brudna woda?” – denerwuje się mieszkanka prowincji Przylądkowej Wschodniej w RPA.

RPA to oczywiście niejedyny kraj afrykański, który obawia się szybkiego rozprzestrzeniania wirusa przez brak dostępu do czystej wody i środków higienicznych. W całej Afryce Subsaharyjskiej wodę pitną ma zapewnioną 60 proc. mieszkańców. To oznacza, że około 40 proc. z prawie 800 milionów ludzi nie może bezpiecznie umyć rąk.

Zdjęcie: Riccardo Mayer/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.