Udostępnij

Nasza dziennikarka nominowana do konkursu „Człowiek z pasją”

28.04.2021

Konkurs im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” jest skierowany do młodych, utalentowanych dziennikarzy, którzy w chwili publikacji materiału nie mieli ukończonych 30 lat. Po raz pierwszy ustanowiono dodatkową kategorię – ekologiczną. Właśnie w tej kategorii została nominowana nasza dziennikarka Karolina Gawlik za film „Świat do naprawy”.

Film “Świat do naprawy” to opowieść o kryzysie klimatycznym oczami pięciu bohaterów – pisarza, aktywisty, przedsiębiorcy, nauczycielki i naukowczyni. To zlepek pięknych, ale też przygnębiających obrazów polskiej przyrody. Karolina Gawlik pyta w nim swoich rozmówców, czy świat jeszcze da się naprawić, po co i czy w ogóle da się to zrobić. Zdjęcia do filmu zrobił Zygfryd Turchan.

„Świat do naprawy” można obejrzeć tutaj:

Poniżej publikujemy pełną listę nominowanych:

Kategoria ekologiczna:

Pełna lista nominowanych w kategorii ogólnej:

  • Paulina Januszewska – „Już żadnej z nas nie zawstydzicie! Reportaż z polskich ulic” (Krytyka Polityczna)
  • Dominika Klimek – „Wzory na bliznach. Wiele osób tatuaż powstrzymuje przed dalszym okaleczaniem się” (Wysokie Obcasy)
  • Zuzanna Kowalczyk – „Skarłowaciałe olbrzymy i olbrzymie karły” (Pismo. Magazyn opinii)
  • Paulina Maślona – „Instrukcja obsługi zmysłów” (Pismo. Magazyn opinii)
  • Dalia Mikulska – „Z żoną i synkiem wsiadłem do samolotu. I to był mój największy błąd” (Onet)
  • Szymon Piegza – „Jak kardynał i biskupi tuszowali pedofilię księdza Jana Wodniaka” (Onet)
  • Łukasz Pilip – „Jagoda szuka rodziny” (Pismo. Magazyn opinii)
  • Angelika Pitoń – „Koronawirus w bocheńskim DPS. »Tej Wielkanocy do końca życia nie zapomnę«” (Gazeta Wyborcza)
  •  Małgorzata Prochal, Agnieszka Zielińska – „Liderem jest naród” (Tygodnik Powszechny)
  • Janusz Schwertner – „Miłość w czasach zarazy” (Onet)

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.