Udostępnij

Nasza dziennikarka nominowana do konkursu „Człowiek z pasją”

28.04.2021

Konkurs im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” jest skierowany do młodych, utalentowanych dziennikarzy, którzy w chwili publikacji materiału nie mieli ukończonych 30 lat. Po raz pierwszy ustanowiono dodatkową kategorię – ekologiczną. Właśnie w tej kategorii została nominowana nasza dziennikarka Karolina Gawlik za film „Świat do naprawy”.

Film “Świat do naprawy” to opowieść o kryzysie klimatycznym oczami pięciu bohaterów – pisarza, aktywisty, przedsiębiorcy, nauczycielki i naukowczyni. To zlepek pięknych, ale też przygnębiających obrazów polskiej przyrody. Karolina Gawlik pyta w nim swoich rozmówców, czy świat jeszcze da się naprawić, po co i czy w ogóle da się to zrobić. Zdjęcia do filmu zrobił Zygfryd Turchan.

„Świat do naprawy” można obejrzeć tutaj:

Poniżej publikujemy pełną listę nominowanych:

Kategoria ekologiczna:

Pełna lista nominowanych w kategorii ogólnej:

  • Paulina Januszewska – „Już żadnej z nas nie zawstydzicie! Reportaż z polskich ulic” (Krytyka Polityczna)
  • Dominika Klimek – „Wzory na bliznach. Wiele osób tatuaż powstrzymuje przed dalszym okaleczaniem się” (Wysokie Obcasy)
  • Zuzanna Kowalczyk – „Skarłowaciałe olbrzymy i olbrzymie karły” (Pismo. Magazyn opinii)
  • Paulina Maślona – „Instrukcja obsługi zmysłów” (Pismo. Magazyn opinii)
  • Dalia Mikulska – „Z żoną i synkiem wsiadłem do samolotu. I to był mój największy błąd” (Onet)
  • Szymon Piegza – „Jak kardynał i biskupi tuszowali pedofilię księdza Jana Wodniaka” (Onet)
  • Łukasz Pilip – „Jagoda szuka rodziny” (Pismo. Magazyn opinii)
  • Angelika Pitoń – „Koronawirus w bocheńskim DPS. »Tej Wielkanocy do końca życia nie zapomnę«” (Gazeta Wyborcza)
  •  Małgorzata Prochal, Agnieszka Zielińska – „Liderem jest naród” (Tygodnik Powszechny)
  • Janusz Schwertner – „Miłość w czasach zarazy” (Onet)

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.