Udostępnij

Naukowcy powiązali czerwcowe upały ze zmianą klimatu. Ryzyko co najmniej 5 razy większe niż wcześniej

02.07.2019

Międzynarodowy zespół badawczy przyjrzał się temperaturom, z jakimi zmagała się Europa w czerwcu. Okazuje się,  że temperatura w kulminacyjnym momencie fali upałów (w dniach 26-28 czerwca) była o 4 stopnie Celsjusza wyższa niż najprawdopodobniej miałoby to miejsce 100 lat temu. Ponadto znacząco wzrosło ryzyko podobnych anomalii w czerwcu – co naukowcy wiążą bezpośrednio ze spowodowanymi przez człowieka zmianami klimatu. 

Jak wynika z analiz grupy World Weather Attribution (WWA), z powodu zmian klimatycznych prawdopodobieństwo upałów, z którymi mieliśmy do czynienia było co najmniej pięciokrotnie większe – w porównaniu z hipotetyczną sytuacją, w której problem zmian klimatu nie istniałby. Kluczowe jest tutaj sformułowania „co najmniej”, ponieważ – jak twierdzą naukowcy – ryzyko może być i stukrotnie większe.

„Ważne,  by to podkreślić – 'pięciokrotnie’ to najbardziej ostrożne oszacowanie. Prawdziwa liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa” – napisała na Twitterze dr Friederike Otto, współautorka badania, pracująca na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Niebezpieczny czerwiec

Przypomnijmy: W ubiegłym tygodniu we Francji termometry wskazały niemal 46 st. Celsjusza. Rekordowe temperatury odnotowano również w Niemczech, Hiszpanii, Czechach, a także w Polsce [o czym informowaliśmy tutaj].

Wyjątkowość czerwcowej fali upałów potwierdzają również dane Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Organizacja zaznacza ponadto, że w latach 2010-2016 liczba osób narażonych na fale upałów na świecie wzrosła o 126 milionów osób.

Jak podkreślają autorzy raportu WWA, upały w czerwcu są szczególnie niebezpieczne ze względu na to, że jest to okres przedurlopowy. Z tego powodu trudniej jest schronić się przed upałem – co naraża na utratę zdrowia większą liczbę osób niż w przypadku upałów w lipcu i sierpniu.

„Doświadczyliśmy fali upałów, której intensywność może stać się normą w połowie stulecia” – powiedział dr Robert Vautard, pracujący we francuskim instytucie CNRS.

Susze co roku

“W Polsce mamy już 3-4 razy więcej dni upalnych, z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza, niż kilkadziesiąt lat temu. W wyższej temperaturze woda szybciej paruje. Susze, które kiedyś zdarzały się raz na kilka lat, teraz mamy praktycznie co roku. Postępująca
zmiana klimatu jest coraz wyraźniejsza” – powiedział Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie.

„Zmiana klimatu nie jest już abstrakcyjnym wzrostem globalnej średniej temperatury, ale różnicą, którą można odczuć, gdy wychodzimy na zewnątrz w upale. (…) Zarówno obserwacje, jak i modele wykazują silny trend w kierunku silniejszych fal upałów. Jednak obserwowany trend jest silniejszy niż modelowany, a my jeszcze nie wiemy dlaczego” – skomentował doniesienia dr Geert Jan van Oldenborgh z Royal Netherlands Meteorological Institute.

 

Z pełnym raportem WWA można zapoznać się tutaj.

Źródła: WWA, WMO, European Climate Foundation

Zdjęcie: Shutterstock/Jo Bouroch

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.