Udostępnij

Naukowcy pracują nad kolorową bawełną. Moda będzie bardziej przyjazna środowisku?

26.08.2020

Naukowcy w Australii pracują nad innowacją, która w przyszłości może zrewolucjonizować branżę modową. Dzięki modyfikacjom genetycznym chcą uprawiać kolorową bawełnę, której nie będzie trzeba już specjalnie barwić w trakcie dalszego procesu produkcyjnego – podaje australijski ABC News. Mogłoby to przyczynić się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń, wytwarzanych przez branżę, a także pomóc oszczędzać zasoby wodne.

Australijskie media donoszą o sukcesie naukowców z rządowej agencji CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation), którym udało się dokonać modyfikacji genetycznych bawełny w taki sposób, by pozyskiwane z niej włókna nie potrzebowały już barwienia.

Jak podaje australijski ABC News, inżynierom udało się „złamać kod genetyczny” bawełny, wprowadzając takie modyfikacje, które zapewnią włóknom odpowiedni kolor. Naukowcy liczą, że zmiany mogą w przyszłości zrewolucjonizować branżę, która, nie musząc barwić tkaniny, produkowałaby mniej zanieczyszczeń oddziałujących na środowisko.

Czytaj także: Bez GMO: „Nie bój się byle czego, mało ci to da”

Szczególnie obiecujący wydaje się sukces dotyczący bawełny w kolorze czarnym, którego otrzymanie w procesie barwienia jest dziś najbardziej kosztowne dla środowiska.

Zespół podkreśla jednak, że o pełnym sukcesie będzie można mówić dopiero za kilka miesięcy, gdy nadejdzie czas zbiorów zmodyfikowanych roślin. Obecnie wszystko jednak wskazuje, że włókna będą miały „zaaplikowany” kolor.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronach CSIRO, Australia jest największym producentem bawełny na świecie, z eksportem wartym około 2,7 miliarda dolarów rocznie. W związku z ważną pozycją upraw w krajowej gospodarce rządowa organizacja od lat pracuje nad wzmocnieniem upraw, m.in. rozwijając nowe metody ochrony roślin przed szkodnikami. Celem organizacji jest także dbanie o to, by uprawy bawełny miały zrównoważony charakter.

Czytaj także: Toksyny w ubraniach i degradacja środowiska. Taka jest prawdziwa cena fast fashion

GMO nie rozwiąże wszystkich problemów fast fashion

Portal IFLScience podkreśla, że osiągnięcie naukowców z CSIRO może korzystnie wpłynąć także na zarządzanie zasobami wodnymi na świecie. Proces barwienia tkanin wymaga bowiem dużych ilości wody, które – trafiając z powrotem do środowiska – mogą nosić ślady zanieczyszczeń. Wyeliminowanie lub ograniczenie tych działań może więc teoretycznie poprawić jakość wód.

Czytaj także: Szef sieci odzieżowej oskarża aktywistów klimatycznych o zniechęcanie do konsumpcji. Ostrzega przed “straszliwymi konsekwencjami”

Nie zmienia to jednak faktu, że sama uprawa bawełny wiąże się z dużą wodochłonnością, co przekłada się na uszczuplenie zasobów wodnych. IFLScience zwraca uwagę, że problematyczny jest w tym przypadku sam trend „fast fashion”, prowadzący do kupowania dużych ilości nowej odzieży.

_

Zdjęcie: Shutterstock/StockStudio Aerials

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.