Udostępnij

Naukowcy wiercą w poszukiwaniu „najstarszego lodu” i odpowiedzi na pytania o klimat

15.04.2019

Gdzie najlepiej szukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące klimatu? Pod lodem Antarktydy. Przynajmniej tak twierdzą uczeni czternastu europejskich instytucji z dziesięciu krajów Unii. Niedługo rozpoczną oni odwiert w jedynym z najzimniejszych i najbardziej niedostępnych przyjaznych człowiekowi miejsc na Ziemi. Chcą w dotrzeć w ten sposób do najstarszej warstwy lodu w pobliżu bieguna południowego.

Badaniami tymi zajmuje się finansowany przez UE zespół projektu EPICA (European Project for Ice Coring). Jego uczestnicy przez trzy lata szukali odpowiedniego do prowadzenia odwiertu miejsca. Padło na „Little Dome C”, kopułę lodową w pobliżu  francusko-włoskiej stacji badawczej, gdzie „najstarszy” lód występuje stosunkowo płytko. W 2004 roku, w ponad 50-stopniowym mrozie, niedaleko wydobyto prawie czterokilometrowy rdzeń lodu. Teraz badacze chcą dotrzeć do warstwy lodowej uformowanej przynajmniej półtora miliona lat temu. Dzięki temu będą mogli dowiedzieć się więcej na temat następujących po sobie zmianach w ziemskim klimacie.

Geolodzy i klimatolodzy będą mogli dojść do tego, czy cykle zmian miały związek ze stężeniem gazów cieplarnianych w atmosferze. Mogą one występować w niewielkich pęcherzykach powstałych w powierzchni lodu. Poprzedni odwiert potwierdził, że cieplejsze okresy rzeczywiście pokrywały się z większą koncentracją dwutleku węgla i metanu w atmosferze. Wyniki dotyczyły jednak „zaledwie” 800 tysięcy lat. Naukowcy twierdzą, że muszą uzyskać więcej informacji, by ostatecznie potwierdzić swoją hipotezę.

Projekt będzie trwał przynajmniej pięć lat, a wyniki badań dotyczących najgłębszej warstwy  antarktycznego lodu poznamy najwcześniej w 2025 roku. Nsjbardziej nurtującą kwestią jest zmiana, która nastąpiła około 900 tysięcy lat temu. Cykle zmian klimatycznych wydłużyły się wówczas z 40 tysięcy do 100 tysięcy lat.

Informacje uzyskane przez zespół badawczy mają posłużyć lepszemu prognozowaniu zmian klimatycznych w odległej przyszłości – sięgającej nawet poza rok 2100, jak i zrozumieniu obecnego okresu ocieplenia.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe Europejskiej Unii Nauk o Ziemi

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.