Udostępnij

Naukowcy znaleźli źródło radioaktywnej chmury z 2017 roku. To rosyjski zakład atomowy

31.07.2019

We wrześniu 2017 roku w Europie wykryta została radioaktywna chmura, przemieszczająca się w kierunku zachodnim. Nie pojawił się jednak żaden oficjalny komunikat ze strony którejkolwiek agencji atomowej, której elektrownia odpowiedzialna byłaby za skażenie. Rezultaty badań opublikowane przed kilkoma dniami w amerykańskim „PNAS” wskazują prawdopodobną lokalizację źródła, a także przyczynę jego powstania. Z analiz wynika ponadto, że skażenie nie wpłynęło niekorzystnie na zdrowie ludzkie.

Choć już wcześniej spekulowano, że źródłem wykrytego w powietrzu skażenia może być jeden z obiektów w byłych republikach radzieckich, dokładna lokalizacja źródła, a także przyczyna jego zaistnienia, pozostawały w sferze domniemań. W 2018 roku francuska agencja rządowa opublikowała raport, z którego wynikało, że radioaktywna chmura przybyła z Uralu, najprawdopodobniej z Rosji.

Podejrzenia francuzów potwierdza teraz międzynarodowy zespół badawczy – tym razem mamy jednak do czynienia z recenzowanym artykułem naukowym, opublikowanym w amerykańskim PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences). Na podstawie danych z 1300 pomiarów, rozsianych po Europie i Azji, a także informacji dotyczących pogody, badacze podjęli się wskazania najbardziej prawdopodobnej lokalizacji źródła skażenia, przyczyny, a także skali zagrożenia dla ludności Europy.

Rezultaty analiz

Odnotowane w wielu częściach Europu zanieczyszczenie rutenem-106 – i przy okazji żadnym innym związkiem radioaktywnym – zdaniem badaczy wskazuje na fakt, że źródłem musiał zakład zajmujący się przeróbką materiałów radioaktywnych. Naukowcy jako najbardziej prawdopodobne źródło radioaktywnej chmury wskazali rosyjski zakład atomowy „Mayak”, znajdujący się w południowej części Uralu.

W obiekcie tym, działającym od lat 40. XX wieku, przetwarzane są radioaktywne odpady pochodzące z reaktorów jądrowych. Jest to jeden z największych obiektów jądrowych w Federacji Rosyjskiej. W tym przypadku – według autorów badań – doszło do niewłaściwego obchodzenia się z przetwarzanymi odpadami radioaktywnymi, w wyniku czego doszło do uwolnienia radioaktywnego tlenku rutenu.

Miejsce to znane jest z wielu incydentów – o różnej skali niebezpieczeństwa – spośród których najpoważniejszy określany jest mianem katastrofy kysztymskiej. 29 września 1957 roku doszło tam do awarii  o skutkach najpoważniejszych aż do wypadku w Czarnobylu.

Zdaniem badaczy w tym przypadku jednak skażenie było na tyle małe, że nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia ludzkiego w Europie. Badacze zwrócili jednak uwagę na wyjątkowo duży zasięg radioaktywnej chmury – skażenie odnotowano nie tylko w Europie, Azji i na Półwyspie Arabskim, ale nawet na Karaibach.

 

Z artykułem naukowym można zapoznać się tutaj.

Źródła: PNAS, EurekAlert!

Zdjęcie: Shutterstock/Nordroden

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.