Udostępnij

Szukają gmin do testów innowacyjnych systemów wentylacji. Obecne rozwiązania mają dwie wady

06.07.2023

W ramach jednego z projektów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opracowano innowacyjne systemy wentylacji, pozwalające oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń. Dzieje się to przy jednoczesnym minimalizowaniu zapotrzebowania na energię w budynku. W związku z tym, NCBR poszukuje teraz gmin dysponujących lokalami komunalnymi, w których możliwe byłoby zademonstrowanie i przetestowanie systemów.

Poszukiwane gminy muszą dysponować lokalami komunalnymi, w których możliwe byłoby zamontowanie innowacyjnych systemów wentylacji. Instalacja odbędzie się na koszt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak czytamy w ogłoszeniu na stronach NCBR, „do obowiązków wybranych w konkursie Partnerów będzie należeć właściwa dbałość o powierzony system oraz – w miarę potrzeby – jego udostępnianie w celu zaprezentowania zastosowanej funkcjonalności”.

Wnioski można składać do 14 lipca 2023 roku, do godz. 12.00. Wszelkie informacje dotyczące konkursu można natomiast znaleźć na stronach NCBR.

„Głównym celem współpracy jest zademonstrowanie w warunkach rzeczywistych możliwości innowacyjnych systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i chłodu. Opracowano je w ramach przedsięwzięcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 'Wentylacja dla szkół i domów'” – mówi SmogLabowi dr inż. Sławomira Dumała z Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR, koordynująca projekt.

Wentylacja grawitacyjna ma poważne wady

„W chwili obecnej przygotowane przez wykonawców systemy wentylacji są w trakcie szczegółowych badań w laboratorium Politechniki Śląskiej. Dwa rozwiązania, które uzyskają największą liczbę punktów, będą miały możliwość zaprezentowania i przetestowania swoich urządzeń w wybranych lokalach komunalnych” – zwraca uwagę dr inż. Dumała.

„Zdecydowana większość budynków w Polsce wyposażona jest w system wentylacji grawitacyjnej. System ten posiada jednak dwa istotne ograniczenia. Pierwsze to niska skuteczność wymiany powietrza. Drugim jest natomiast wysoka energochłonność ze względu na wzrost liczby wymian powietrza przy niskich temperaturach (zużycie 30-60 proc. całkowitej energii zużywanej przez budynek)” – podkreśla.

Problemy związane z jakością powietrza wewnętrznego

„Ponadto badania naukowe niejednokrotnie pokazywały problemy związane z jakością powietrza wewnętrznego. Dotyczy to zarówno parametrów fizycznych, takich jak temperatura czy wilgotność, jak i chemicznych, m.in. odnotowywano podwyższone stężenia CO2, formaldehydu, lotnych związków organicznych oraz aerozolowych (pyły, bioaerozole)” – zwraca uwagę koordynatorka projektu.

Więcej na temat skutków nieodpowiedniej wentylacji, na przykładzie polskich szkół po termomodernizacji, pisaliśmy TUTAJ.

Odpowiedzią na wspomniane problemy mają szansę stać się innowacyjne systemy wentylacyjne. Ich rozwój jest celem przedsięwzięcia badawczego NCBR, które finansowane jest ze środków Funduszy Europejskich, w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Jak mówi nam dr inż. Dumała, „zgłoszone rozwiązania to efektywne ekonomicznie systemy wentylacji mechanicznej. Gwarantują one wysoką jakość powietrza (obniżenie stężenia CO2, filtrację cząstek PM2,5 oraz PM10, obniżenie stężenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych), przy zminimalizowaniu zapotrzebowania na energię do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń (odzysk ciepła i chłodu)”.

_

Wnioski można składać do 14 lipca 2023 roku, do godz. 12.00. Wszelkie informacje dotyczące konkursu można natomiast znaleźć na stronach NCBR.

Zdjęcie: Quality Stock Arts / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.