Udostępnij

Niemcy z ambitnym planem neutralności klimatycznej. Przyczynił się do tego pozew aktywistów

12.05.2021

Neutralność klimatyczna w Niemczech zostanie osiągnięta do 2045 roku – to pięć lat wcześniej, niż zakładano. Do podjęcia nowego celu przyczynił się pozew organizacji ekologicznych, które argumentowały, że brak ambicji ze strony rządu narusza ich prawo do humanitarnej przyszłości. 

Uchwalona półtora roku temu ustawa klimatyczna przewidywała 55 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. (w porównaniu ze stanem z 1990 r.). Niemcy miały się stać neutralne klimatycznie do 2050 roku.

Czytaj także: Grecja przyspiesza zieloną transformację. Koniec węgla za cztery lata

29 kwietnia Trybunał Konstytucyjny (BVerfG) uznał, że te cele są częściowo niezgodne z ustawą zasadniczą. Sprawę wnieśli działacze ekologiczni, między innymi z organizacji BUND i Fridays for Future. Argumentowali, że mało ambitne założenia klimatyczne naruszają ich prawo do humanitarnej przyszłości.

Neutralność klimatyczna w Niemczech bez atomu?

Jak podaje portal Euractiv, ustawa klimatyczna wyznaczała dokładne założenia do 2030 roku, które rzeczywiście mogą pomóc w obcięciu emisji. Brakowało jednak regulacji na kolejne lata, aż do 2050 roku. Stąd decyzja Trybunału, który uznał, że plany na najbliższe 10 lat nie wystarczą, by osiągnąć wyznaczone cele.

Berlin musiał więc poprawić ustawę. W nowej wersji, opublikowanej już w maju, zapisano 65 proc. redukcji emisji do 2030 i 85-90 proc. do 2040. Neutralność klimatyczna w Niemczech ma być osiągnięta w 2045 roku. To stawia naszych zachodnich sąsiadów w czołówce najbardziej ambitnych krajów, zaraz za Wielką Brytanią. Brytyjczycy do 2035 roku chcą obciąć emisje gazów cieplarnianych o 78 proc. w porównaniu do 1990 roku.

Jednocześnie minister środowiska Svenja Schulze zapowiedziała, że Niemcy będą wycofywać się z energii atomowej. Ostatnie reaktory mają być wyłączone do końca 2022 roku. Nasi zachodni sąsiedzi chcą osiągnąć neutralność wyłącznie dzięki OZE.

Czytaj także: Naukowcy PAN o dekarbonizacji: OZE i atom pomogą obniżyć emisje

„Werdykt Trybunału pokazuje jasno: klimat musimy chronić teraz. Nie za dziesięć lat, kiedy to już nic nie da” – powiedziała aktywistka klimatyczna Sophie Backsen.

Luisa Neubauer z Fridays for Future dodała: „Mówiono nam, że powinniśmy zostawić sprawy klimatu profesjonalistom. A teraz Federalny Trybunał Konstytucyjny potwierdza: Nie, to młodzi mają rację. Ochrona klimatu to nasze podstawowe prawo, a wolność i przyszłość młodych ludzi już są zagrożone, ponieważ politycy nie działają wystarczająco zdecydowanie. To musi się zmienić.”

Zdjęcie: D Busquets/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.