W niedzielę w Watykanie rozpoczęło się spotkanie zwane Synodem Biskupów dla Amazonii, w ramach którego dyskutowane będą nie tylko problemy ewangelizacyjne, ale i środowiskowe w regionie. Ponadto, wydarzenie zostało zorganizowane z troską o środowisko oraz klimat. Jak podkreślają organizatorzy synodu, wszelkie emisje CO2 mają zostać zrównoważone poprzez… posadzenie lasu.
Rozpoczęty przez papieża Franciszka synod będzie koncentrować się na problemach Amazonii, zarówno jeśli chodzi o ewangelizację regionu (w którym coraz silniejsze stają się wspólnoty protestanckie), jak i problemy środowiskowe. W homilii rozpoczynającej wydarzenie papież przestrzegał Kościół m.in. przed kolonialnym nastawieniem względem innych, a także przed ludzką chciwością.
„Niech Bóg nas strzeże przed chciwością nowych kolonializmów. Niszczący ogień wzniecony przez interesy, jak ten, który niedawno zdewastował Amazonię, nie jest ogniem Ewangelii” – mówił w niedzielę Franciszek. [Z całością kazania można zapoznać się m.in. na stronach Episkopatu Polski.]
Na kwestie środowiskowe zwracają jednak uwagę nie tylko uczestnicy, ale i organizatorzy synodu. Jak poinformował oficjalny portal informacyjny Stolicy Apostolskiej – Vatican News – całkowicie zrezygnowano z plastiku na rzecz materiałów biodegradowalnych.
Ponadto, w komunikacie zaznaczono, że wydarzenie będzie neutralne klimatycznie. Emisje dwutlenku węgla, spowodowane przez uczestników synodu (oszacowane przez Watykan na 572 tys. kg CO2, wliczając w to również przeloty samolotowe), mają zostać zrównoważone poprzez posadzenie 50 hektarów lasu w Amazonii. Pieniądze na ten cel mają zostać przekazane odpowiednim lokalnym podmiotom.
Proszę was, byście towarzyszyli modlitwą temu wydarzeniu kościelnemu, aby było przeżywane w braterskiej jedności i uległości Duchowi Świętemu, który zawsze wskazuje drogi świadectwa Ewangelii. #SinodoAmazonico https://t.co/cjd3tFGAeC
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) October 7, 2019
Abstrahując od skuteczności i tempa równoważenia emisji w ten sposób, trzeba przyznać, że papież Franciszek po raz kolejny pokazał światu, że klimat jest kwestią szczególnie ważną za jego pontyfikatu. W niedawnym liście do wiernych, napisanym z okazji “Światowego dnia modlitw o ochronę stworzenia”, zwracał on uwagę m.in. na odpowiedzialność człowieka za zmiany klimatu i degradację środowiska, przy czym otwarcie wzywał do odejścia od paliw kopalnych.
„Nadszedł czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych i podjąć szybko i stanowczo przejście na formy energii czystej oraz na zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym” – napisał Franciszek w liście. [Więcej informacji, a także całość listu, znaleźć można tutaj.]
Zdjęcie: Shutterstock/Pyty