Udostępnij

By zrównoważyć emisje związane z jednym spotkaniem biskupów, posadzą 50 ha lasu. Watykan stawia na neutralność klimatyczną

08.10.2019

W niedzielę w Watykanie rozpoczęło się spotkanie zwane Synodem Biskupów dla Amazonii, w ramach którego dyskutowane będą nie tylko problemy ewangelizacyjne, ale i środowiskowe w regionie. Ponadto, wydarzenie zostało zorganizowane z troską o środowisko oraz klimat. Jak podkreślają organizatorzy synodu, wszelkie emisje CO2 mają zostać zrównoważone poprzez… posadzenie lasu.

Rozpoczęty przez papieża Franciszka synod będzie koncentrować się na problemach Amazonii, zarówno jeśli chodzi o ewangelizację regionu (w którym coraz silniejsze stają się wspólnoty protestanckie), jak i problemy środowiskowe. W homilii rozpoczynającej wydarzenie papież przestrzegał Kościół m.in. przed kolonialnym nastawieniem względem innych, a także przed ludzką chciwością.

„Niech Bóg nas strzeże przed chciwością nowych kolonializmów. Niszczący ogień wzniecony przez interesy, jak ten, który niedawno zdewastował Amazonię, nie jest ogniem Ewangelii” – mówił w niedzielę Franciszek. [Z całością kazania można zapoznać się m.in. na stronach Episkopatu Polski.]

Na kwestie środowiskowe zwracają jednak uwagę nie tylko uczestnicy, ale i organizatorzy synodu. Jak poinformował oficjalny portal informacyjny Stolicy Apostolskiej – Vatican News – całkowicie zrezygnowano z plastiku na rzecz materiałów biodegradowalnych.

Ponadto, w komunikacie zaznaczono, że wydarzenie będzie neutralne klimatycznie. Emisje dwutlenku węgla, spowodowane przez uczestników synodu (oszacowane przez Watykan na 572 tys. kg CO2, wliczając w to również przeloty samolotowe), mają zostać zrównoważone poprzez posadzenie 50 hektarów lasu w Amazonii. Pieniądze na ten cel mają zostać przekazane odpowiednim lokalnym podmiotom.

Abstrahując od skuteczności i tempa równoważenia emisji w ten sposób, trzeba przyznać, że papież Franciszek po raz kolejny pokazał światu, że klimat jest kwestią szczególnie ważną za jego pontyfikatu. W niedawnym liście do wiernych, napisanym z okazji  “Światowego dnia modlitw o ochronę stworzenia”, zwracał on uwagę m.in. na odpowiedzialność człowieka za zmiany klimatu i degradację środowiska, przy czym otwarcie wzywał do odejścia od paliw kopalnych.

„Nadszedł czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych i podjąć szybko i stanowczo przejście na formy energii czystej oraz na zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym” – napisał Franciszek w liście. [Więcej informacji, a także całość listu, znaleźć można tutaj.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/Pyty

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.