Udostępnij

By zrównoważyć emisje związane z jednym spotkaniem biskupów, posadzą 50 ha lasu. Watykan stawia na neutralność klimatyczną

15.01.2024

W niedzielę w Watykanie rozpoczęło się spotkanie zwane Synodem Biskupów dla Amazonii, w ramach którego dyskutowane będą nie tylko problemy ewangelizacyjne, ale i środowiskowe w regionie. Ponadto, wydarzenie zostało zorganizowane z troską o środowisko oraz klimat. Jak podkreślają organizatorzy synodu, wszelkie emisje CO2 mają zostać zrównoważone poprzez… posadzenie lasu.

Rozpoczęty przez papieża Franciszka synod będzie koncentrować się na problemach Amazonii, zarówno jeśli chodzi o ewangelizację regionu (w którym coraz silniejsze stają się wspólnoty protestanckie), jak i problemy środowiskowe. W homilii rozpoczynającej wydarzenie papież przestrzegał Kościół m.in. przed kolonialnym nastawieniem względem innych, a także przed ludzką chciwością.

„Niech Bóg nas strzeże przed chciwością nowych kolonializmów. Niszczący ogień wzniecony przez interesy, jak ten, który niedawno zdewastował Amazonię, nie jest ogniem Ewangelii” – mówił w niedzielę Franciszek. [Z całością kazania można zapoznać się m.in. na stronach Episkopatu Polski.]

Na kwestie środowiskowe zwracają jednak uwagę nie tylko uczestnicy, ale i organizatorzy synodu. Jak poinformował oficjalny portal informacyjny Stolicy Apostolskiej – Vatican News – całkowicie zrezygnowano z plastiku na rzecz materiałów biodegradowalnych.

Ponadto, w komunikacie zaznaczono, że wydarzenie będzie neutralne klimatycznie. Emisje dwutlenku węgla, spowodowane przez uczestników synodu (oszacowane przez Watykan na 572 tys. kg CO2, wliczając w to również przeloty samolotowe), mają zostać zrównoważone poprzez posadzenie 50 hektarów lasu w Amazonii. Pieniądze na ten cel mają zostać przekazane odpowiednim lokalnym podmiotom.

Abstrahując od skuteczności i tempa równoważenia emisji w ten sposób, trzeba przyznać, że papież Franciszek po raz kolejny pokazał światu, że klimat jest kwestią szczególnie ważną za jego pontyfikatu. W niedawnym liście do wiernych, napisanym z okazji  “Światowego dnia modlitw o ochronę stworzenia”, zwracał on uwagę m.in. na odpowiedzialność człowieka za zmiany klimatu i degradację środowiska, przy czym otwarcie wzywał do odejścia od paliw kopalnych.

„Nadszedł czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych i podjąć szybko i stanowczo przejście na formy energii czystej oraz na zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym” – napisał Franciszek w liście. [Więcej informacji, a także całość listu, znaleźć można tutaj.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/Pyty

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.