Udostępnij

Wygrana rybniczan! Kopalnia Paruszowiec nie powstanie

16.09.2021

Zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, a mieszkańcy Rybnika mogą odetchnąć z ulgą. Pomimo starań wojewody śląskiego, który zabiegał o eksploatację złoża węgla kamiennego Paruszowiec, kopalnia nie powstanie. „Ten wyrok to ogromny sukces wszystkich Rybniczan chcących lepszej przyszłości miasta i regionu” – skomentowała Fundacja Frank Bold.

Walka o złoże Paruszowiec w Rybniku trwała kilka lat. Teraz, dzięki wyrokowi Naczelnego Sądu Administracyjnego, mieszkańcy mogą być pewni swojego zwycięstwa. NSA uznał, że miejscowy plan zagospodarowania, który wyklucza powstanie kopalni, jest ważny i obowiązujący. Oddalił tym samym skargę wojewody śląskiego, który zabiegał o eksploatację złoża.

Prywatna spółka, Bapro Energy Compelx planowała zainwestować 8 miliardów złotych i dać pracę trzem tysiącom osób. Według ich zapowiedzi, w Rybniku miał powstać cały kompleks energetyczny – z wydobyciem węgla, blokiem o mocy 600 MW i zakładem przetwórstwa węgla.

Mieszkańcy przeciwni tej inwestycji stworzyli stronę facebookową „Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec”. Wielokrotnie podkreślali, że boją się szkód górniczych, zapadania się domów, a także upadku okolicznych biznesów. Przeciwko planom Bapro był od początku również prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. W rozmowie ze SmogLabem podkreślał, że otwarcie nowej kopalni może przekreślić szanse miasta na unijne pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

„Skierowałem pismo do ministra Michała Kurtyki, żeby publicznie i wprost powiedział, co dalej z koncesjami na wydobycie. Nie tylko na terenie miasta Rybnika, ale na całym Śląsku. Bo jeśli za chwilę ktoś wpadnie na pomysł, żeby w sąsiedniej gminie ubiegać się o koncesję, to cały subergion straci środki. Skończyły się czasy, kiedy Komisja Europejska przymyka oko na takie sprawy” – mówił.

Skomplikowana historia niedoszłej kopalni Paruszowiec

W kwietniu 2020 roku radni z Rybnika uchwalili zmiany w planie zagospodarowania dla dzielnicy Paruszowiec. Nie uwzględnili w nich kopalni, czym zablokowali plany spółki Bapro. Decyzja była niemal jednogłośna: za głosowało 24 radnych, jeden się wstrzymał.

Radość mieszkańców przeciwnych tej inwestycji nie trwała długo. Uchwalony przez radnych plan został unieważniony przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka. Historia jednak bardzo szybko przybrała kolejny obrót: miasto decyzję wojewody zaskarżyło do Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

„W przebiegu postępowania złożyliśmy do sądu opinię, w której wskazaliśmy na liczne, poważne naruszenia prawa, jakich dopuścił się Wojewoda wydając zaskarżone rozstrzygnięcie” – pisała na Facebooku prawnicza Fundacja Frank Bold, która była zaangażowana w sprawę. Sąd w Gliwicach przyznał rację miastu. Kopalnia nie powinna powstać.

Wojewoda miał ostatnią możliwość, żeby unieważnić plan uchwalony przez miejskich radnych: odwołanie się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten, wyrokiem z 14 września, ponownie przyznał rację miastu.

RDOŚ nie widzi problemu

„Sąd oddalił skargę kasacyjną Wojewody Śląskiego, uznając, że rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody jest nieprawidłowe. To oznacza, że ta sprawa jest już wyjaśniona do końca, nasza uchwała jest ważna. To dziś najważniejsze – wyjaśniał w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” prezydent Piotr Kuczera. Dziękował także mieszkańcom i aktywistom oraz organizacjom za ich walkę o Paruszowiec.

„Ten wyrok to ogromny sukces wszystkich rybniczan chcących lepszej przyszłości miasta i regionu. To także wielka satysfakcja dla organizacji pozarządowych, które jak Frank Bold deklarują chęć pomocy społecznościom walczącym o prawo do życia w czystym środowisku”- napisała Fundacja na Facebooku.

Kopalnia w Rybniku nie powstanie. Wciąż jednak trwa postępowanie odwoławcze w sprawie decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, która zapadła w październiku 2020. W komunikacie RDOŚ wskazano, że „zawarte w decyzji warunki określają, w jaki sposób przeprowadzić inwestycję, by była ona możliwie jak najmniej uciążliwa dla ludzi i środowiska”.

GDOŚ wciąż nie wyjaśnił tej sprawy ze względu na jej „skomplikowany charakter”. Termin zakończenia postępowania odwoławczego wyznaczono na 28 listopada 2021.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.