Udostępnij

Nie chcesz wszechobecnych niedopałków papierosów? Trwa zbiórka podpisów pod petycją do branży tytoniowej i rządu

20.08.2019

Grupa osób związana z facebookową stroną Ekowyborca zbiera podpisy pod petycją skierowaną do największych producentów wyrobów tytoniowych oraz rządu. Inicjatywa dotyczy problemu wszechobecnego odpadu, jakim są niedopałki papierosów – którymi zaśmiecane są nasze ulice, parki, place zabaw i inne miejsca publiczne. 

Podpisujący się pod petycją chcą zmusić branżę oraz rząd do aktywnej walki z problemem odpadów papierosowych:

„Niestety nasze ulice, parki, lasy, parkingi, a nawet dziecięce placyki zabaw dosłownie TONĄ W NIEDOPAŁKACH. Wyrzucenie papierosa na ulicę stało się standardem, którego nikt nie kontroluje. Nasze dzieci zbierają niedopałki na spacerach, czasem wkładają je do buzi. Jednocześnie niektóre zwierzęta i owady mylą je z pożywieniem i giną przez TOKSYCZNOŚĆ FILTRÓW I RESZTEK TYTONIU. Niedopałki królują na polskich plażach, a także zanieczyszczają Morze Bałtyckie.

Podpisz apel – zmuśmy największych producentów tytoniu m.in. Philip Morris Polska, British American Tobacco Polska, Japan Tobacco International Polska, Imperial Tobacco Polska – do AKTYWNEGO i TRANSPARENTNEGO UCZESTNICTWA w kampaniach społecznych pokazujących szkodliwość wyrzucania niedopałków na ziemię. Zmuśmy rząd, aby część wpływów z tego przemysłu do budżetu państwa (circa 10%), była przeznaczona na walkę ze odpadami” – napisano na internetowej stronie petycji.

 

Dowiedzieć się więcej oraz podpisać wspomnianą petycję można tutaj.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Kenishirotie

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.