Pustynia Błędowska. Na niecodzienną akcję wpadli przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i władze gminy Klucze. W ramach niezbędnych zabiegów ochronnych wycięte choinki zamiast na śmietnik trafią do mieszkańców. Dlaczego drzewa zostaną w ogóle wycięte? Wyjaśniamy.
Pustynia Błędowska to prawie 2 tys. ha chronionych w ramach sieci Natura 2000. Opisywana jako ekosystem unikatowy, jest największym w Europie środowym śródlądowym obszarem występowania piasku i wydm charakterystycznych dla krajobrazu pustynnego.
To co najbardziej cennego w tym krajobrazie to siedliska o znaczeniu europejskim. Są to właśnie śródlądowe murawy napiaskowe, wydmy śródlądowe z murawami szczotlichowymi oraz siedliska kilkunastu gatunków ptaków.
Czynna ochrona
Czym jest ochronna czynna? To szereg zabiegów podejmowanych przez człowieka w celu ochrony cennych siedlisk, walorów przyrodniczych czy kulturowych. Dobrym przykładem jest wypas owiec na obszarach występowania zanikających muraw kserotermicznych. Systematycznie prowadzony wypas pozwala na redukcję gatunków niepożądanych i inwazyjnych. Niedawno zakończył się cykl wypasów na terenie m.in. Ojcowskiego Parku Narodowego.
Czytaj także: W Krakowie trawę mogą „kosić”… owce i kozy
Pustynia Błędowska to jednak nieco inny przypadek. Szczotlicha siwa wraz z innymi roślinami, takimi jak wilczomlecz sosnka i macierzanka piaskowa, tworzy wspomniane ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe.
Takie warunki sprzyjają także ekspansji sosen z pobliskich lasów. Młode sosny są zagrożeniem dla chronionych siedlisk i z tego powodu systematycznie przeznacza się je do wycinki.
Nie kupuj choinki
W tym roku władze Parków Krajobrazowych odpowiedzialnych za ochronę Pustyni Błędowskiej zaplanowały nietypową akcję. Przygarnij sosnę na Święta – zachęcają. W najbliższą sobotę będzie można odebrać drzewko, a osoby, które sami chcą wybrać sobie choinkę, mogą je wskazać w piątek 17 grudnia.
W okresie Bożego Narodzenia dekorujemy drzewa światełkami, bombkami i łańcuchami oraz kładziemy pod nimi prezenty dla naszych najbliższych. Najczęściej wykorzystujemy do tego świerki i jodły. Może w tym roku warto wykorzystać sosnę z Pustyni Błędowskiej, wyciętą po to, by chronić inne gatunki – przekonuje dyrekcja Parków Krajobrazowych.
W ten sposób, zamiast kupować drzewka z hodowli można je dostać za darmo.
A co po Świętach? Sosny możemy zagospodarować ją na różne sposoby, na przykład dorzucić do kompostownika, ocieplić jej gałązkami rośliny ogrodowe czy wykorzystać jako ściółkę dla roślin kwasolubnych – czytamy w zaproszeniu na niecodzienną akcję.
Więcej informacji znajdziecie na stronie małopolskich Parków Krajobrazowych.