Udostępnij

Zamiast na śmietnik trafią do mieszkańców. Drugie życie choinek z Pustyni Błędowskiej

14.12.2021

Pustynia Błędowska. Na niecodzienną akcję wpadli przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i władze gminy Klucze. W ramach niezbędnych zabiegów ochronnych wycięte choinki zamiast na śmietnik trafią do mieszkańców. Dlaczego drzewa zostaną w ogóle wycięte? Wyjaśniamy.

Pustynia Błędowska to prawie 2 tys. ha chronionych w ramach sieci Natura 2000. Opisywana jako ekosystem unikatowy, jest największym w Europie środowym śródlądowym obszarem występowania piasku i wydm charakterystycznych dla krajobrazu pustynnego.

To co najbardziej cennego w tym krajobrazie to siedliska o znaczeniu europejskim. Są to właśnie śródlądowe murawy napiaskowe, wydmy śródlądowe z murawami szczotlichowymi oraz siedliska kilkunastu gatunków ptaków.

Natura 2000 Pustynia Błędowska

Czynna ochrona

Czym jest ochronna czynna? To szereg zabiegów podejmowanych przez człowieka w celu ochrony cennych siedlisk, walorów przyrodniczych czy kulturowych. Dobrym przykładem jest wypas owiec na obszarach występowania zanikających muraw kserotermicznych. Systematycznie prowadzony wypas pozwala na redukcję gatunków niepożądanych i inwazyjnych. Niedawno zakończył się cykl wypasów na terenie m.in. Ojcowskiego Parku Narodowego.

Czytaj także: W Krakowie trawę mogą „kosić”… owce i kozy

Pustynia Błędowska to jednak nieco inny przypadek. Szczotlicha siwa wraz z innymi roślinami, takimi jak wilczomlecz sosnka i macierzanka piaskowa, tworzy wspomniane ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe.

Takie warunki sprzyjają także ekspansji sosen z pobliskich lasów. Młode sosny są zagrożeniem dla chronionych siedlisk i z tego powodu systematycznie przeznacza się je do wycinki.

Nie kupuj choinki

W tym roku władze Parków Krajobrazowych odpowiedzialnych za ochronę Pustyni Błędowskiej zaplanowały nietypową akcję. Przygarnij sosnę na Święta – zachęcają. W najbliższą sobotę będzie można odebrać drzewko, a osoby, które sami chcą wybrać sobie choinkę, mogą je wskazać w piątek 17 grudnia.

W okresie Bożego Narodzenia dekorujemy drzewa światełkami, bombkami i łańcuchami oraz kładziemy pod nimi prezenty dla naszych najbliższych. Najczęściej wykorzystujemy do tego świerki i jodły. Może w tym roku warto wykorzystać sosnę z Pustyni Błędowskiej, wyciętą po to, by chronić inne gatunki – przekonuje dyrekcja Parków Krajobrazowych.

W ten sposób, zamiast kupować drzewka z hodowli można je dostać za darmo.

A co po Świętach? Sosny możemy zagospodarować ją na różne sposoby, na przykład dorzucić do kompostownika, ocieplić jej gałązkami rośliny ogrodowe czy wykorzystać jako ściółkę dla roślin kwasolubnych – czytamy w zaproszeniu na niecodzienną akcję.

Więcej informacji znajdziecie na stronie małopolskich Parków Krajobrazowych.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.