Udostępnij

Zamiast na śmietnik trafią do mieszkańców. Drugie życie choinek z Pustyni Błędowskiej

14.12.2021

Pustynia Błędowska. Na niecodzienną akcję wpadli przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i władze gminy Klucze. W ramach niezbędnych zabiegów ochronnych wycięte choinki zamiast na śmietnik trafią do mieszkańców. Dlaczego drzewa zostaną w ogóle wycięte? Wyjaśniamy.

Pustynia Błędowska to prawie 2 tys. ha chronionych w ramach sieci Natura 2000. Opisywana jako ekosystem unikatowy, jest największym w Europie środowym śródlądowym obszarem występowania piasku i wydm charakterystycznych dla krajobrazu pustynnego.

To co najbardziej cennego w tym krajobrazie to siedliska o znaczeniu europejskim. Są to właśnie śródlądowe murawy napiaskowe, wydmy śródlądowe z murawami szczotlichowymi oraz siedliska kilkunastu gatunków ptaków.

Natura 2000 Pustynia Błędowska

Czynna ochrona

Czym jest ochronna czynna? To szereg zabiegów podejmowanych przez człowieka w celu ochrony cennych siedlisk, walorów przyrodniczych czy kulturowych. Dobrym przykładem jest wypas owiec na obszarach występowania zanikających muraw kserotermicznych. Systematycznie prowadzony wypas pozwala na redukcję gatunków niepożądanych i inwazyjnych. Niedawno zakończył się cykl wypasów na terenie m.in. Ojcowskiego Parku Narodowego.

Czytaj także: W Krakowie trawę mogą „kosić”… owce i kozy

Pustynia Błędowska to jednak nieco inny przypadek. Szczotlicha siwa wraz z innymi roślinami, takimi jak wilczomlecz sosnka i macierzanka piaskowa, tworzy wspomniane ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe.

Takie warunki sprzyjają także ekspansji sosen z pobliskich lasów. Młode sosny są zagrożeniem dla chronionych siedlisk i z tego powodu systematycznie przeznacza się je do wycinki.

Nie kupuj choinki

W tym roku władze Parków Krajobrazowych odpowiedzialnych za ochronę Pustyni Błędowskiej zaplanowały nietypową akcję. Przygarnij sosnę na Święta – zachęcają. W najbliższą sobotę będzie można odebrać drzewko, a osoby, które sami chcą wybrać sobie choinkę, mogą je wskazać w piątek 17 grudnia.

W okresie Bożego Narodzenia dekorujemy drzewa światełkami, bombkami i łańcuchami oraz kładziemy pod nimi prezenty dla naszych najbliższych. Najczęściej wykorzystujemy do tego świerki i jodły. Może w tym roku warto wykorzystać sosnę z Pustyni Błędowskiej, wyciętą po to, by chronić inne gatunki – przekonuje dyrekcja Parków Krajobrazowych.

W ten sposób, zamiast kupować drzewka z hodowli można je dostać za darmo.

A co po Świętach? Sosny możemy zagospodarować ją na różne sposoby, na przykład dorzucić do kompostownika, ocieplić jej gałązkami rośliny ogrodowe czy wykorzystać jako ściółkę dla roślin kwasolubnych – czytamy w zaproszeniu na niecodzienną akcję.

Więcej informacji znajdziecie na stronie małopolskich Parków Krajobrazowych.

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.