Udostępnij

Nie tylko mieszkańcy idą do sądu. Kraków skarży decyzję PiS i PSL

17.03.2023

„Zmiana uchwały powinna zostać wyeliminowana z porządku prawnego poprzez stwierdzenie jej nieważności w całości” – przekonuje krakowski magistrat. Kraków skarży decyzję małopolskiego sejmiku. To stanowcza odpowiedź na zmianę kluczowych terminów, tuż przed ich wejściem w życie.

Sprawę opisywaliśmy szeroko pod koniec 2022 r. To wtedy koalicja polityków PiS i PSL zdemontowała na ostatniej prostej lokalną uchwałę antysmogową dla Małopolski. W efekcie kopciuchy, które miały zniknąć do końca ubiegłego roku mogą dymić przez kolejne dwa sezony grzewcze. Jednak to może się zmienić. Dlaczego?

W marcu 2023 r. dwadzieścia osób z całego województwa postanowiło iść w tej sprawie do sądu. – Zrobiliśmy wszystko – mówi nam Agata Wojtowicz, przedsiębiorczyni, która złożyła skargę na działania władz województwa.

Każdy miał na wymianę kopciuchów siedem lat. Ci którzy tego nie zrobili śmieją się nam w twarz

– Wymieniliśmy media, ogrzewanie, staliśmy się ekologiczni, tworzymy jak najlepsze warunki wypoczynku. Nie tylko w czystej atmosferze i powietrzu, ale także w czystym otoczeniu. Każdy miał na to siedem lat. I w tej chwili w twarz śmieją się sąsiedzi, którzy przez te siedem lat nie kiwnęli palcem w bucie, aby cokolwiek zrobić! I teraz po decyzji sejmiku ten śmiech rozbrzmiewa jeszcze mocniej – przyznaje Wojtowicz.

Dziś podobny krok ogłosiły władze Krakowa.

Miasto Kraków skarży decyzję województwa: zmiana powinna zostać cofnięta

– Głównym zarzutem wobec zmienionej treści uchwały antysmogowej podnoszonym przez Kraków jest naruszenie zbiorowych potrzeb krakowian. Chodzi o prawo do życia w zdrowym środowisku – informuje krakowski magistrat. Zdaniem urzędników wprowadzone przez Sejmik Województwa zmiany w zapisie uchwały mogą skutkować narażeniem każdego mieszkańca na długotrwałe oddychanie powietrzem złej jakości i przebywania w ponadnormatywnych stężeniach szkodliwych dla zdrowia pyłów.

Wprowadzona zmiana uniemożliwia zatem miastu skuteczną realizację zbiorowych potrzeb mieszkańców w postaci prawa do ochrony życia i zdrowia

Urząd Miasta Krakowa

Prawnicy doszukali się także wad formalnych. Ich zdaniem sejmik nie był uprawniony do ustanowienia zmiany uchwały. Wady towarzyszyły także konsultacjom społecznym, które sejmik zorganizował. Uznali także, że Gminie Miejskiej Kraków niesłusznie odmówiono zabrania głosu w procesie.

– Uprawnienie do życia w zdrowym środowisku oraz ochrona życia i zdrowia członków wspólnoty lokalnej jest zadaniem ustrojowym jednostki samorządu terytorialnego. Wymaga podjęcia przez Gminę wszelkich możliwych środków ochrony prawnej. Zmiana uchwały antysmogowej powinna zostać wyeliminowana z porządku prawnego poprzez stwierdzenie jej nieważności w całości – czytamy w wydanym oświadczeniu.

Krakowski Alarm Smogowy: „Bardzo dobra decyzja”

– To bardzo dobra decyzja – mówi nam Ewa Lutomska, jedna z liderek Krakowskiego Alarmu Smogowego. Lutomska przypomina, że Kraków wciąż cierpi z powodu napływu zanieczyszczeń. Te docierają do Krakowa z innych małopolskich gmin.

– Dlatego miasto nie powinno zgadzać się na demontaż uchwały antysmogowej. Od 2019 r. obowiązuje zakaz spalania paliw stałych w Krakowie. Mieszkańcy oczekiwali, że po wejściu w życie zapisów uchwały dla województwa będą mogli w końcu oddychać czystym powietrzem. Niestety wciąż są narażeni na oddychanie trującym powietrzem. W obwarzanku wokół miasta nadal działa kilkanaście tysięcy kopciuchów – przypomina Ewa Lutomska z KAS.

Do sprawy będziemy wracać na łamach SmogLabu.

Zdjęcie: Shutterstock/S-Studio

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.