Udostępnij

Nie tylko puma. Aktywiści donoszą o udomowianiu młodych wilków

14.07.2020

Udomowić małego wilczka próbowali mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Poinformowało o tym Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, które interweniowało w sprawie zwierzęcia. Po badaniach okazało się, że szczenię nie może być wypuszczone z powrotem do lasu.

Według działaczy co roku do domowych warunków trafia przynajmniej kilka małych wilków. Stowarzyszenie stara się interweniować w takich sytuacjach. Ostatnio zrobiło to na początku lipca, gdy działacze dowiedzieli się o wilczym szczenięciu przetrzymywanym w okolicach Dąbrowy Biskupiej w województwie kujawsko-pomorskim.

Odebrane od „właścicieli” zwierzę przebadała dr Dominika Gulda z Katedry Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczo-Technologicznego w Bydgoszczy. Wyniki nie pozostawiły złudzeń: ludzie chcieli udomowić wilczka, który nie będzie już w stanie poradzić sobie w naturalnych warunkach. Dlatego niedługo ma trafić do ogrodu zoologicznego w Bydgoszczy, który już przygotowuje dla niego miejsce. Specjaliści prowadzą też testy genetyczne, by ustalić, skąd pochodzi zwierzę.



Według działaczy „Wilka” osoby próbujące udomowić wilcze szczeniaki deklarują dobre intencje. Zazwyczaj tłumaczą, że chcą pomóc „zagubionemu” czy „odrzuconemu” przez stado zwierzęciu. Aktywiści oceniają jednak, że kieruje nimi egoizm.

Czytaj również: Wilk Borny przeszedł setki kilometrów, przepłynął rzekę. Zatrzymała go ruchliwa droga

„Są też ludzie przekonani, że zarobią na sprzedaży oswojonych wilcząt lub wyhodowanych przez siebie mieszańców wilków i psów. Zabrane ze środowiska naturalnego szczenięta po podrośnięciu stają się kłopotliwe, trudne do utrzymania i prędzej czy później uciekają lub wypuszczane są celowo na wolność przez właścicieli” – piszą przedstawiciele stowarzyszenia w swoim oświadczeniu.

Historia wilczka z okolic Dąbrowy Biskupiej nie jest wyjątkiem. Około trzech lat temu głośno było o wilczycy Hardej. Do budynku białostockiego RDOŚ przyprowadził ją na smyczy jeden z mieszkańców miasta. Jak stwierdził, wałęsała się ona po ulicach stolicy Podlasia. Specjaliści z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku stwierdzili, że Harda musiała być wychowywana przez człowieka. Naukowcy próbowali wypuścić wilczycę na wolność. Niestety zwierzę wróciło do Ośrodka po zaledwie dwóch dniach.

Działacze Stowarzyszenia „Wilk” przekonują, że do dzikich szczeniąt nie należy się nawet zbliżać – nawet, jeśli wyglądają na porzucone, bezbronne czy chore. Zalecają zrobienie zdjęć i oznaczenie miejsca, gdzie widzieliśmy wilka – na przykład w Google Maps. Potem należy zawiadomić lokalną Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pomóc w takiej sytuacji mogą również aktywiści „Wilka”.

Źródło zdjęcia: critterbiz / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.